REKLAMA

Praca

Bezrobocie ciągle rośnie

Opublikowano 17 lipca 2020, autor: jb

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych cały czas rośnie. W tym tygodniu wydawane są pierwsze decyzje o umorzeniach pożyczek przyznawanych firmom przez rząd.

Od początku lipca w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żarach zarejestrowało się 201 bezrobotnych, w tym samym czasie wyrejestrowało się 149 osób.

– To oznacza, że na ten moment mamy w rejestrze o 68 osób więcej w porównaniu do końca poprzedniego miesiąca – mówi Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji PUP. 

 95 osób zarejestrowało się od początku miesiąca w powiecie żagańskim.

– Są też tacy, którzy wypadają z rejestru. W czasie epidemii ograniczyliśmy konieczność wizyt zarejestrowanych bezrobotnych w PUP. Teraz, gdy muszą znowu stawiać się osobiście, nie chcą tego robić, nie przyjmują też proponowanych przez nas ofert pracy, choć przez ostatnie miesiące deklarowali gotowość do jej podjęcia – dodaje Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu. 

 

Pieniędzy coraz mniej

 Ci, którzy rejestrują się w urzędzie, mogą liczyć na pomoc, choć pieniędzy jest już coraz mniej.

W powiecie żarskim zostało 226 tys. zł na staże, z których mogą skorzystać 23 osoby. Na prace interwencyjne dla 37 osób zostało 186 tys. 608 zł. Na szkolenia dla 8 osób zostało 16 tys. zł. W PUP zostało do wykorzystania 6 bonów na zasiedlenie, są też pieniądze na refundacje 7 stanowisk pracy. Na podnoszenie kwalifikacji w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego zostało jeszcze 181 tys. zł.

– Jeżeli chodzi o dotacje na założenie własnej firmy, to zostały nam pieniądze dla jednej osoby do 30 roku życia, która może skorzystać z takiej dotacji. Złożyliśmy do ministerstwa wniosek o przyznanie łącznie 500 tys. zł do wykorzystania właśnie na dotacje, refundacje, staże i bony dla 62 osób, ale nie wiemy, jaką kwotę dostaniemy i kiedy – mówi Ż. Wójcicka.

W powiecie żagańskim przyjmowane są jeszcze wnioski na wszystkie formy pomocy.

 

Umorzą pożyczkę

W tym tygodniu w PUP ruszyło wydawanie decyzji o umorzeniach przyznanych przez rząd pożyczek w wysokości 5 tys. zł. Od 15 lipca PUP może sprawdzać, czy firmom należą się umorzenia. Warunkiem jest utrzymanie działalność przez trzy miesiące od otrzymania pożyczki.

– Pierwsze pożyczki wypłaciliśmy 14 kwietnia, więc sprawdzać zaczniemy od 15 lipca. Będziemy to robić zawsze w piątki. Tego dnia będziemy weryfikować firmy, które powinny otrzymać decyzję w danym tygodniu – mówi H. Janowska. – Sporo przedsiębiorców pyta, jaki muszą składać wniosek w tej sprawie. Nie muszą tego robić, my sami weryfikujemy, czy warunki pożyczki zostały spełnione, a później będziemy wysyłać decyzje. Gdyby tak się stało, że ktoś będzie musiał zwrócić pożyczkę, to może spłatę rozłożyć nawet na 12 miesięcy – dodaje.

– My decyzje o umorzeniach będziemy wydawać następnego dnia po zakończeniu tych trzech miesięcy od dnia wypłaty pożyczki. Pierwsze wypłaty były u nas 15 lipca, więc pierwsze decyzje o umorzeniach lub konieczności spłat wydawać będziemy od 16 lipca – dodaje Ż. Wójcicka.

 

 Ciągle proszą o pomoc

W powiecie żarskim na pomoc dla firm wypłacono już 24 mln 485 tys. 282 zł. Na pożyczki dla 4.092 firm poszło 19 mln 521 tys. 94 zł. Jednoosobowe firmy otrzymały 1 mln 759 tys. 291 zł, 666 osób złożyło wnioski o taką pomoc. O dofinansowanie wynagrodzeń pracowników zwróciło się 366 firm, które otrzymały łącznie 3 mln 179 tys. 957 zł. Dofinansowanie dla czerech organizacji pozarządowych wynosi 24 tys. 938 zł.

Na pomoc firmom w walce ze skutkami koronawirusa PUP w Żaganiu wypłacił 20 mln 114 tys. zł. Z dofinansowań wynagrodzeń dla pracowników skorzystało 209 firm, łącznie dla 1853 osób. Wypłacono na ten cel 4 mln 860 tys. zł. Na działalność jednoosobowych firm poszło 2 mln 87 tys. zł dla 473 osób. Najwięcej wniosków wpłynęło o przyznanie 5 tys. zł pożyczki. Złożyło je 2.636 firm, a PUP wypłacił im 13 mln 167 tys. zł.

– Złożyliśmy już wniosek o kolejne 500 tys. zł na pożyczki. Przyznane wcześniej środki już nam się kończą, ale na początku tygodnia spodziewamy się kolejnej transzy, więc dla nikogo ich nie zabraknie. Do tej pory wnioski składano do nas falami. W jednym tygodniu np. robiły to pielęgniarki, które mają prywatne praktyki, później np. dentyści. W tym tygodniu wpłynął pierwszy wniosek od domu gościnnego, więc spodziewamy się, że na dniach będą składane wnioski o pożyczki od innych pensjonatów – mówi H. Janowska. -Wniosek w tym tygodniu złożyła jednostka ochotniczej straży pożarnej, ale został odrzucony. Żeby starać się o pieniądze, trzeba wykazać przychód za ubiegły rok, a jednostka takiego przychodu nie ma – dodaje. 

 

Napisz komentarz »