REKLAMA

Polityka

Trzask prask nie wypaliło

Opublikowano 17 lipca 2020, autor: Norbert Królik

Andrzej Duda wygrywa wybory na prezydenta Polski. Rafał Trzaskowski lepszy w Żarach i Żaganiu.

Przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła 2,06 %, czyli ponad 420 tys. głosów i to obecny prezydent przez kolejnych 5 lat będzie sprawował ten urząd w Polsce. Większość mieszkańców naszego regionu może być jednak zawiedziona takim wynikiem, gdyż ich pierwszym wyborem był Rafał Trzaskowski. Przewaga kandydata opozycji nad urzędującym  prezydentem w województwie lubuskim wyniosła blisko 20 %. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 59,80 % mieszkańców woj. lubuskiego. Nieco mniej głosów prezydent Warszawy uzyskał w powiatach żarskim (58,55 %) i żagańskim (53,69 %).

– To można uznać za naszą porażkę, mówię o lokalnych strukturach PiS. Robiliśmy wszystko co możliwe, niemniej jednak Żary są specyficznym miejscem i trzeba uszanować wybór mieszkańców. Tyle jest rzeczy przed nami, że to zapiekanie się w nienawiści nie prowadzi do niczego – mówi Tadeusz Płóciennik, żarski radny z PiS.

Dwa bieguny

Andrzej Duda wygrał w jednej gminie powiatu żarskiego (Przewóz) i czterech gminach powiatu żagańskiego (Iłowa, Brzeźnica, Niegosławice i Wymiarki). Największe poparcie A. Duda uzyskał w Brzeźnicy (58,14%), a R. Trzaskowski w Łęknicy (67,55%).

Największą frekwencją wyborczą może pochwalić się w powiecie żagańskim gmina Wymiarki. Do urn wyborczych poszło tam 65,9 % uprawnionych do głosowania. W Żaganiu zagłosowało  65,33 % wyborców, a w Żarach 64,01 %.

– Dobry wynik. Życzyłbym sobie takiej frekwencji przy wszystkich wyborach – mówi Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

Wybory najmniejszym zainteresowań cieszyły się w gminach Brody (55,84%) i Gozdnica (55,1%). Frekwencja wyborcza w całej Polsce była dużo wyższa i wyniosła 68,18 %.

Napisz komentarz »