REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Przeniesie się do sztabu, a w ratuszu zrobi muzeum

Opublikowano 17 lipca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Burmistrz Żagania chce przejąć trzy budynki po sztabie dywizji przy ul. Traugutta. Zamierza tam przenieść Urząd Miasta i miejskie spółki.

Andrzej Katarzyniec jest już po rozmowach z przedstawicielami zielonogórskiego Rejonowego Zarządu Infrastruktury, który administruje budynkami po Sztabie Dywizji 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Pomysł o tyle zaskakujący, że do tej pory burmistrz upierał się przy tym, że należy sprzedać nieruchomości należące do miasta, jak choćby Młynówkę czy budynek, w którym mieści się restauracja Cesarski Ogród.

– Budynki po Sztabie Dywizji są w dobrym stanie technicznym. Świetnie nadawałyby się na siedzibę Urzędu Miasta, Rady Miasta, a także miejskich spółek i Straży Miejskiej. Są w nich pomieszczenia, które mogłyby służyć za gabinety dla urzędników, jak i sale na sesje czy spotkania z mieszkańcami – zachwala Katarzyniec. – Obecnie urzędnicy, z powodu braku miejsca w budynku Urzędu Miasta na placu Słowiańskim, są rozmieszczenie jeszcze  pałacyku przy ul. Jana Pawła II i Pałacu Książęcym. Z drugiej strony miasto musi płacić za wynajem pomieszczeń na dworcu kolejowym na siedziby spółek i Straży Miejskiej. Przenosiny tych wszystkich instytucji dałyby znaczne oszczędności. Z kolei miasto nie poniosłoby zbyt dużych kosztów adaptacji sztabowców, więc pomysł jest jak najbardziej realny – przekonuje burmistrz.

Zrobi muzeum

Burmistrz dodaje, że rozmowy trwają od kilku miesięcy i są na dobrej drodze, aby sfinalizować je podpisaniem umowy o przejęciu. Ile miasto zapłaci RZI za nieruchomości przy ul. Traugutta?

– Na pewno chcielibyśmy przejąć je za jak najmniejszą cenę. Na razie, jest to ciągle w fazie ustaleń. Przenosiny staną się faktem na pewno jeszcze za mojej kadencji – zaznacza Katarzyniec.

Z kolei budynek Ratusza na placu Słowiańskim ma zostać zaadaptowany na Muzeum Ziemi Żagańskiej.

– Doskonale nadaje się na ten cel. Sam jest zabytkiem, ma dużo pomieszczeń dogodnych do organizacji wystaw i ekspozycji – mówi Katarzyniec.

Napisz komentarz »