REKLAMA

Samorząd

Co z inwestycjami mieszkańców?

Opublikowano 17 lipca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Choć półrocze już za nami, władzom Żagania udało się zrealizować tylko jedną z sześciu inwestycji budżetu obywatelskiego. – Co z resztą zadań? – pyta czytelniczka.

Urzędnicy oszacowali, że wydadzą na wszystkie zadania ok. 595 tys. zł. Do tej pory, za 54 tys. 615 zł wykonano tylko parking na sześć miejsc na osiedlu przy ul. Bema. Trwa również adaptację pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 4 na gabinet lekcyjny i szkolną izbę pamięci (koszt 58 tys. 488 zł).

Jak się okazuje, wykonanie pozostałych zadań nie będzie już takie proste. Urzędnicy od kilku miesięcy czekają na pozwolenie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na uporządkowania terenu w obrębie ulic Słowackiego i Keplera (koszt to 180 tys. zł). Podwórko zyska nową nawierzchnię z kostki, pergole śmietnikowe oraz zieleń.

– Dokument wraz z wnioskiem o wydanie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych w otoczeniu zabytku wpisanego do rejestru wysłaliśmy 7 lutego. Po licznych monitach pozwolenie takie gmina uzyskała 8 lipca – informuje Agnieszka Zychla, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Konserwator spowalnia

Formalności jednak przeciągną się dłużej, bo konserwator zabytków nakazał przeprowadzić badania archeologiczne na podwórku  między ul. Keplera a Słowackiego. Urzędnicy są w trakcie wyłaniania wykonawcy na to zadanie. Termin składania ofert upłynął 15 lipca.

Przeciąga się również kolejne zadanie w ramach budżetu obywatelskiego – odbudowa pomnika ? krzyża wotywnego Księżnej Doroty Talleyrand (55 tys. 350 zł). Do końca sierpnia ma być gotowa dokumentacja projektowa, na podstawie której możliwa będzie rekonstrukcja zabytku. Obecnie trwają prace archeologiczne.

Jeszcze w lipcu zostanie wyłoniony wykonawca w formule „zaprojektuj-wybuduj” na budowę strefy aktywności i relaksu przy SP nr 3 (koszt 195 tys. zł). Na terenie strefy powstanie plac zabaw o charakterze sprawnościowym, siłownia plenerowa i strefa rekreacji (stoły do tenisa stołowego, szachów i chińczyka).

Ostatnie, szóste zadanie tegorocznego budżetu obywatelskiego to trzydniowa impreza muzyczna Żagań Underground Fest, zaplanowana na weekend, 27-29 sierpnia, na terenie przy stanicy kajakowej, na końcu ul. Konopnickiej. Jej koszt to 41,5 tys. zł.

Napisz komentarz »