REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Huczne urodziny

Opublikowano 17 lipca 2020, autor: jb

Blisko 40 tys. zł uzbierano w trakcie charytatywnego festynu połączonego z pierwszymi urodzinami Mii Kurtuldu w Żaganiu (sobota, 11 lipca). Był nawet urodzinowy tort i wspólne śpiewanie „sto lat”.

Mia choruje na rdzeniowy zanik mięśni SMA, najgorszego pierwszego typu. Jej organizm nie produkuje właściwego białka odpowiadającego za pracę mięśni. Także tych, które odpowiadają za pracę całego organizmu m.in. oddychanie czy pracę serca. Szansą na zahamowanie tej choroby jest terapia genowa. Dziewczynka może przejść ją w Polsce, ale koszt kuracji wynosi około 9 mln zł.

Atrakcje dla Mii i jej bliskich, ale też dla wszystkich mieszkańców okolicy przygotowano na podzamczu pałacu. Urodziny rozpoczęły się od syren strażackich. Były kiermasze, animacje dla dzieci, pokazy taneczne, wokalne, ratownicze. Po raz kolejny wspomóc akcję dla Mii przyjechali strażacy z OSP Brzeźnica, Dzietrzychowice i Małomice.

– Imprezę przygotowywaliśmy przez około miesiąc. Miałyśmy bardzo duży odzew od sponsorów, bez których ta impreza by się nie odbyła. Potrzebowaliśmy około 3 tys. zł na wynajem różnych sprzętów i tę kwotę ludzie też uzbierali w internecie – mówi Paulina Górska, jedna z organizatorek festynu.

Gościem specjalnym imprezy była sama Mia, która razem z mamą Natalią Papierz-Kurtuldu, przyjechała świętować swoje urodziny.

– Całkiem inaczej wyobrażałam sobie pierwsze urodziny mojego dziecka, ale jest, jak jest. Bardzo dziękuję wam wszystkim za wsparcie i za to, że tak aktywnie włączyliście się w naszą zbiórkę. Podziękowania należą się wszystkim, od licytujących, wpłacających, do darczyńców, wszystkich tych, którzy pieką ciasta i organizują różne atrakcje – mówiła wzruszona mama Mii.

Mia skończyła rok. Przez to, że jej mięśnie nie są tak silne, jak u zdrowego dziecka, musi nosić już gorset, który ochrania jej kręgosłup. Jest też podpięta do pulsykometru, który mierzy jej poziom saturacji (nasycenia krwi tlenem).

Zbiórka na leczenie dziewczynki trwa od lutego. Udało się już uzbierać ponad 6 mln zł, ale potrzeba jeszcze około 3,4 mln zł. Czas podania leku jest bardzo ważny, bo terapia genowa nie cofnie już zmian, które zajdą w organizmie, ale może zahamować ich postęp. Pieniądze na leczenie dziewczynki można wpłacać przez profil siepomaga.pl/mia-sma, na Facebooku powstała grupa z licytacjami przedmiotów na rzecz Mii (Licytacje – MIA kontra SMA). Mia jest także podopieczną Fundacji Potrafię Pomóc z Wrocławia, pieniądze na jej leczenie można wpłacać na numer konta 60 1140 2004 0000 3502 7501 0722,  w tytule przelewu wpisując:  darowizna dla MIA KURTULDU 240-693.

Możesz pomóc

W każdą sobotę na targowisku w Żaganiu przy ul. Rybackiej prowadzony jest kiermasz ciast i różności. Pieniądze z ich sprzedaży trafiają na konto Mii.

W najbliższą niedzielę, 19.07., na stadionie w Kunicach Żarskich zaplanowano charytatywny mecz dla Mii. Na boisku zaprezentuje się drużyna Unii Kunice oraz zaproszonych gości. Także prowadzony będzie kiermasz ciast i różności. Początek imprezy o godz. 16:00.

Napisz komentarz »