REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Plany są ambitne, tylko kasy brak

Opublikowano 17 lipca 2020, autor: bj

Skrzyżowanie u zbiegu ul. Lotników, Broni Pancernej i Artylerzystów w Żarach zostanie przebudowane na rondo. Tak zapewniają władze powiatu żarskiego, do którego należy droga. Jednak od pomysłu do realizacji jeszcze długa droga.

W sprawie budowy ronda spotkali się przedstawiciele najbliżej sąsiadujących instytucji oraz władze powiatu żarskiego, do którego droga należy. Przymiarki do budowy ronda oraz modernizacji ul. Artylerzystów w kierunku skrzyżowania z ul. Ułańską, aż do ul. Śródmiejskiej trwają już od dłuższego czasu.

Wiadomo już, że w ramach inwestycji powstanie odwodnienie, nowe oświetlenie, w tym dodatkowe lampy przy przejściach dla pieszych. Zostanie zlikwidowany dodatkowy pas dla skręcających w prawo na stację paliw Watis, nie będzie też rozszerzenia drogi przy zjeździe do Biedronki. Wszystko po to, by było więcej miejsca na chodnik i ścieżkę.

Chodnik po tej stronie ulicy, gdzie znajduje się stacja paliw, StopShop i market Kaufland, zostanie przebudowany, powstanie tu też ścieżka rowerowa.

Samo rondo ma być małe, co spowoduje spowolnienie ruchu. Na środku ronda będzie zieleń. Żeby rondo powstało, konieczne będzie wydzielenie dodatkowego terenu z przyległych działek.

Ul. Artylerzystów ma mieć od 7 do 10 metrów szerokości. Zostaną wybudowane nowe zjazdy, a istniejące – przebudowane. Część zjazdów będzie wylana asfaltem, natomiast te, gdzie znajdowała się kostka granitowa, zostaną z niej ponownie wykonane. Tylko pod tym warunkiem zgodę na inwestycję wydał konserwator zabytków. Na chodnikach pojawi się współczesna kostka betonowa.

Teren, który jest potrzebny pod inwestycję, urzędnicy ze starostwa pozyskają od dotychczasowych właścicieli. Spotkanie miało na celu ustalenie szczegółów.

Ewa Czarny-Karaim, dyrektorka Żłobka nr 3, zwróciła uwagę na konieczność zainstalowania bariery, bo wyjście ze żłobka prowadzić będzie wprost na przejście. Przy okazji ustaliła z Remigiuszem Smolikiem z firmy Metropolis, reprezentującym galerię Hosso (która ma powstać przy ul. Broni Pancernej), że Hosso po wybudowaniu parkingu będzie go udostępniać rodzicom dzieci ze żłobka.

– Rodzice przywożą dzieci ok. godz. 8 rano i potrzebują na kilka chwil zostawić auto – tłumaczyła E. Czarny-Karaim.

– Galeria będzie działać od późniejszych godzin, wiec to na pewno nie będzie przeszkadzać – zapewniał R. Smolik. 

Jak się jednak okazuje, na rondo i przebudowę ulicy trzeba będzie jeszcze długo czekać.

– Wniosek o dotację z funduszu dróg samorządowych chcemy złożyć w 2021 r. Jeżeli otrzymamy dotację i dogadamy się z miastem, co do wsparcia naszej inwestycji, to będziemy mogli z nią ruszać w 2022 r. – podsumował spotkanie starosta Józef Radzion.

Napisz komentarz »