REKLAMA

Gospodarka, Samorząd

Żagań przeszedł na emeryturę

Opublikowano 10 lipca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Twierdzi Maciej Bartosz, żagański przedsiębiorca, który znalazł się w komitecie referendalnym

Bartosz podkreśla, że poparł inicjatywę referendum, bo nie widzi współpracy burmistrza z przedsiębiorcami.

– Z magistratu odeszli specjaliści – mówi przedsiębiorca z branży pogrzebowej i budowlanej. – Moim zdaniem, burmistrz Katarzyniec wręcz nie chce żadnych konkretnych inwestycji w Żaganiu. Niektóre wręcz blokuje, o czym przekonałem się na własnej skórze, gdy otrzymałem odmowę w sprawie dokupienia niewielkiego pasa gruntu do mojej działki przy ul. Księżnej Żaganny. Urząd „zamknął się” na petentów w najgorszych czasach pandemii, trudno było cokolwiek załatwić. Zostałem odesłany z kwitkiem przez urzędników, gdy wnioskowałem o umorzenie raty od podatku od nieruchomości. Decyzję tłumaczono „brakiem zaległości na pana koncie”. Trudno, żeby była, skoro wniosek złożyłem przed terminem płatności. Totalna spychologia. Moim zdaniem, to nie jest ani realna, ani dobra zmiana. Żagań przeszedł na emeryturę i jest na niej już półtora roku.

Ostrożnie o referendum wypowiada się za to kolejny przedsiębiorca i kandydat na burmistrza Żagania z wyborów w 2018 r., Paweł Giza, który jako przedstawiciel stowarzyszenia Platan, skupiającego ponad 20 firm w regionie, prosił burmistrza o większe wsparcie dla firm, które odczuły pandemię. Ostatecznie burmistrz nie zgodził się na umorzenie podatków od nieruchomości i transportu, a jedynie – odroczenie do końca października tego roku.

– Z jednej strony nie było i nie ma do tej pory zgody na nasze postulaty, z drugiej sceptycznie podochodzę do samego referendum – mówi Giza. – Choć brakuje dialogu władz z przedsiębiorcami, to chyba to jest kiepski czas na odwoływanie. Szczególnie, jeśli referendum przypadnie na jesień, kiedy prognozuje się drugą falę zakażeń na koronawirusa. Pytanie, czy miasto stać na wydawanie dodatkowych pieniędzy na organizację referendum?

komentarz »
 1. Kazimierz 23 lipca 2020 19:01 - Odpowiedź

  Pisałem, wcześniej, wybierali jak chcieli? To wybrali kogo trzeba! Ja stawiałem na młodych.
  Trzeba z Żywymi naprzód iść,
  Po życie sięgać nowe:
  A nie w uwiędłych laurów liść
  Z uporem stroić głowę!
  To nieprawdopodobne że mnie nikt nie słuchał(podczas wyborów)..

Napisz komentarz »