REKLAMA

Polityka

Ostateczne starcie

Opublikowano 10 lipca 2020, autor: jb

Już w niedzielę, 12 lipca, zdecydujemy o tym, kto zostanie kolejnym Prezydentem RP.

W drugiej turze wyborów o to stanowisko powalczą obecny prezydent Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski.

Przez to, że cały czas w kraju obowiązują obostrzenia sanitarne związane z epidemią koronawirusa, w trakcie głosowania też trzeba zachować środki ostrożności. Do lokalu wyborczego wejść można tylko w maseczce. W maseczkach lub przyłbicach pracować też będą członkowie komisji wyborczych. Przy wejściu mamy obowiązek dezynfekcji rąk. Najlepiej jest mieć przy sobie swój długopis, żeby dotykać jak najmniej przedmiotów. Te długopisy, które udostępniane będą w lokalach, będą musiały być dezynfekowane. Ważne tez jest to, że do lokalu wyborczego na raz będzie mogło wejść tylko kilka osób. Ich liczba liczona będzie na podstawie metrażu konkretnego pomieszczenia.

Starsi i kobiety w ciąży

Jeżeli na wybory jednocześnie przyjdzie więcej osób, to będą musiały poczekać przed wejściem w kolejce. Z zachowaniem bezpiecznej 2-metrowej odległości.

W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia przygotowało rozporządzenie, kto w pierwszej kolejności będzie mógł skorzystać z prawa do głosowania. Zgodnie z nim, pierwszeństwo mają osoby powyżej 60 roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dzieckiem do 3 roku życia, osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia ustawicznego oraz ci, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą się sami poruszać.

– Usankcjonowano to, co do tej pory po prostu było stosowane już nieformalnie. O pierwszeństwie mówimy w sytuacji, gdyby utworzyła się kolejka i trzeba było w niej czekać na możliwość oddania głosu. W naszym regionie rzadko można spotkać wyjątkowo duże kolejki, pomimo że frekwencja była wysoka, to jednak czasami chwilę trzeba poczekać. Wszyscy mają takie samo prawo do oddania głosu. Zasady pierwszeństwa określono wyłącznie ze względu na stan zdrowia – mówi Stanisław Blonkowski, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze.

W drugiej turze wyborów obowiązują takie same wyznaczone miejsca do głosowania jak w pierwszej turze. Lokale wyborcze czynne będą w godzinach 7:00-21:00.

Prezydent wybierany jest na 5-letnią kadencję.

Napisz komentarz »