REKLAMA

Aktualności, Kronika policyjna

Nielegalny tytoń i garaż pełen amunicji!

Opublikowano 10 lipca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Ogromną ilość nielegalnego tytoniu, sprzęt do jego produkcji oraz kilkadziesiąt niewybuchów zarekwirowali policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji przy współpracy z celnikami i saperami w podżagańskim Trzebowie.

Spektakularna akcja kilku służb miała miejsce we wtorkowe popołudnie, 7 lipca. Na drodze z Trzebowa w kierunku Dobrego nad Kwisą zaroiło się od policjantów, antyterrorystów, prokuratorów, saperów, pirotechników, strażaków i strażników celnych.

– Na jednej z posesji, w magazynach, policjanci zarekwirowali nielegalne wyroby tytoniowe oraz sprzęt do ich produkcji – informuje prokurator Łukasz Wojtasik z zielonogórskiej Prokuratury Okręgowej.

Mł. asp. Paweł Żukiewicz z Centralnego Biura Śledczego Policji dodaje, że w akcji uczestniczyli również antyterroryści z gorzowskiej jednostki oraz pirotechnicy, ze względu na ujawnienie materiałów wybuchowych.

– Działania operacyjne ciągle trwają. Sprawa jest rozwojowa. Nie mogę nic w tej chwili powiedzieć – zaznaczył w czwartek, 9 lipca Żukiewicz.

Jak ustaliliśmy, przy okazji działań na terenie nielegalnej fabryki tytoniu, na sąsiedniej posesji, funkcjonariusze ujawnili dużą ilość niewybuchów z czasów II wojny światowej. Po chwili w Trzebowie zaroiło się od saperów. Na czas akcji zabezpieczenia i wywozu amunicji z pobliskich domów ewakuowano mieszkańców, ze względu na zagrożenie eksplozją. Strefa bezpieczeństwa z każdą godziną się poszerzała. Antyterrorystów, saperów i pirotechników wsparli strażacy z OSP Trzebów oraz Wojskowej Straży Pożarnej z Dobrego nad Kwisą.

– Prawie pół wsi ewakuowano z mieszkań, bo jakiś gość zbierał sobie przez lata niewybuchy, znosząc je do domu z pobliskiego poligonu. Ludzie czekali do późnego wieczora, jak to cholerstwo wywiozą – denerwował się jeden z ewakuowanych mieszkańców, który do swojego domu wrócił dopiero przed godziną 23.00. – Ponoć gość miał w garażu cały arsenał tych pocisków, a także kolekcję znalezionych fragmentów broni z czasów II wojny światowej, nawet pas od słynnego karabinu kałasznikow. W każdym razie saperzy bardzo dużo tego wyciągnęli z jego posesji.

Jeszcze w czwartek, 9 lipca, służby celno-skarbowe ważyły i wywoziły tytoń z Trzebowa. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że zatrzymano co najmniej jedną osobę.

Do sprawy wrócimy.

Napisz komentarz »