REKLAMA

Samorząd

Radna w tarapatach

Opublikowano 10 lipca 2020, autor: Norbert Królik

Anna Słodkowska, żarska radna z Platformy Obywatelskiej, oskarżona przez prokuraturę o oszustwo. – Odmówiłam składania wyjaśnień w prokuraturze. Zamierzam zrobić to w sądzie – mówi radna i jest pewna swojej niewinności.

Prokuratura oskarżyła A. Słodkowską, że wprowadziła w błąd członków komisji mieszkaniowej w Żarach, ukrywając, że jest właścicielem mieszkania przy ul. Wieniawskiego uzyskując w ten sposób bezprawnie lokal komunalny przy ul. 1 Maja. Przestępstwo, które zarzuca radnej prokuratura, zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

– Nie składałam żadnych wyjaśnień w prokuraturze. Czekam na rozprawę przed sądem – mówi oskarżona.

Częste zamiany

Sprawa dotyczy zamiany mieszkań, w której uczestniczyła obecna radna w 2012 roku.

– Pani Słodkowska nie była jedyną osobą, która się zamieniała na mieszkania. Tych zamian było bardzo dużo. Zgłaszały się do nas, do komisji mieszkaniowej, osoby, których nie było stać na utrzymanie dużego mieszkania i chciały się zamienić na mniejsze albo ze względu na wiek chciały mieszkanie na niższym piętrze. Sam wielokrotnie pomagałem kojarzyć osoby, które chciały się zamienić. Prawo na to pozwalało i to było z korzyścią dla miasta – mówi Jerzy Candekidis, były radny i były członek komisji mieszkaniowej.

– Urząd Miasta skorzystał na mojej zamianie, bo jednym z jej warunków było to, że spłacę zadłużenie lokalu, na który się zamieniałam – uważa A. Słodkowska, która twierdzi również, że ataki na nią mają podłoże polityczne.

Szukali haków

– Odkąd zostałam radną, trwała na mnie nagonka, bo nie weszłam do koalicji popierającej burmistrz Danutę Madej, a byłam pracownikiem Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który należy do miasta – mówi A. Słodkowska.

A. Słodkowska opowiada, że otrzymywała pogróżki w pracy, żeby nie czuła się zbyt pewnie jako radna, bo szukają na nią haków. Prezesem ZGM-u jet Krzysztof Tuga, bliski współpracownik polityczny Danuty Madej. Razem reprezentują Forum Samorządowe i razem idą przez kolejne wybory. D. Madej jako kandydat, a Krzysztof Tuga jako pełnomocnik wyborczy. Po tym jak D. Madej została wybrana burmistrzem Żar, K. Tuga wystartował w konkursie na prezesa ZGM, należącego do miasta. I wygrał go. Jako prezes spółki miejskiej zarobił w 2019 roku 172 tys. zł.

– Czekam na rozprawę sądową, bo będę mogła przedstawić nie tylko swoje racje, ale również pokazać, w jaki sposób władze spółki przyznają lokale komunalne. Nie chciałam zeznawać w prokuraturze, bo już w 2015 roku prezes Tuga powoływał się publicznie na znajomości wśród żarskich prokuratorów – twierdzi A. Słodkowska i liczy na bezstronny proces w żarskim sądzie.

Termin pierwszej rozprawy nie jest jeszcze ustalony.

Chce ją zwolnić

K. Tuga już pół roku temu wystąpił do Rady Miasta o zgodę na zwolnienie z pracy radnej A. Słodkowskiej (radnego nie można zwolnić z pracy bez zgody rady, w której zasiada). Głosami radnych popierających D. Madej wniosek przeszedł. Teraz K. Tuga ma otwartą drogę do wręczenia radnej wypowiedzenia z pracy. A Słodkowska przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.

 

Napisz komentarz »