REKLAMA

Wasze sprawy

Będą łapać wodę

Opublikowano 10 lipca 2020, autor: bj

Mieszkańcom gminy Żary już wkrótce będzie się opłacało łapać deszczówkę.

Każdy, kto ma nieruchomość i zdecyduje się na montaż pojemnika na wodę deszczową, może zwrócić się do gminy o dotację na ten cel. Do jego zakupu na wniosek mieszkańca dorzuci się gmina. Jeśli ktoś nie jest właścicielem, wystarczy, że otrzyma zgodą na montaż. Całość będzie musiała funkcjonować minimum 3 lata.

– Tych zbiorników może być kilka, powinny być zamontowane przy rynnach i nie mieć odpływu. Bo te przyłączone rurą dalej wymagają pozwoleń i znacznie bardziej skomplikowanej procedury. Chodzi o taki zbiornik, do którego można na przykład wrzucić pompę i dzięki niej podlewać ogródek – tłumaczy Piotr Dziok, kierownik referatu inwestycji i infrastruktury w Urzędzie Gminy w Żarach.

Można zamontować takie, które na górze będą miały rodzaj mini-ogródka. Z gminy będzie można otrzymać zwrot nawet 90 proc. kosztów montażu, ale maksymalnie 1 tys. zł. Dotacja przyznawana będzie tylko raz. Żeby ją rozliczyć (w terminie do 30.11.), trzeba zbierać faktury, warto wykonywać zdjęcia podczas kolejnych etapów prac, a po jej zakończeniu niezbędny będzie protokół.

Wkrótce na stronie internetowej Urzędu Gminy pojawi się ogłoszenie ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi terminów składania wniosków, wzorów formularzy i wykaz koniecznych dokumentów.

Napisz komentarz »