REKLAMA

Samorząd

500 tys. plus na drogi

Opublikowano 10 lipca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Ratunkiem dla najbiedniejszej gminy w powiecie żagańskim mają być pieniądze z rządowego programu „500 plus” na inwestycje. A w kolejce na remont czeka kilkanaście dróg i świetlic w gminie Brzeźnica.

W gminnej kasie bieda, a sołtysi w imieniu mieszkańców ciągle dopominają się o remonty dróg oraz świetlic. Tak było też na poniedziałkowej sesji, 6 lipca.

Sołtyska Karczówki, Gabriela Podgórna, wytykała wójtowi, że w raporcie na temat stanu gminy zabrakło m.in. informacji na temat dróg. A wiele z nich od lat czeka na modernizację.

– Na nasze drogi przeznaczamy co roku tyle środków, ile mamy w budżecie. Ratunkiem dla nas może być rządowy program „500 plus” na inwestycje. Środki mają dostać najbiedniejsze gminy. Możemy liczyć na co najmniej 500 tys. zł. Te pieniądze przeznaczymy na inwestycje drogowe czy remonty świetlic – podkreślił wójt Jerzy Adamowicz.

Wójt dodał, że w tym tygodniu przekazał świetlicę we Wrzesinach firmie, która ma ją wyremontować.

–  Roboty kosztować będą 396 tys. zł, z czego 193 tys. zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego – dodał. – Jest szansa, że za dwa miesiące w odnowionej świetlicy zorganizujemy sesję Rady Gminy.

Świetlica we Wrzesinach jest tak złym stanie stanie technicznym, że mieszkańcy nie chcą jej wynajmować na wesela czy inne imprezy. Ze ścian odpada tynk. Remontu wymagają toalety i zaplecze kuchenne. Odnowiona zostanie sala główna oraz kuchnia.

Gminie za to przepadło dofinansowanie na remont kolejnej świetlicy, w Wichowie.

– Mieliśmy szansę na pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale współwłaściciel budynku, w którym jest świetlica, nie wyraził zgody na inwestycję – pożalił się radnym wójt. – Szkoda, bo za kilkadziesiąt tysięcy złotych wykonaliśmy dokumentację projektową.

Napisz komentarz »