REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Co dalej z paleniem pyłu w Swiss Krono?

Opublikowano 03 lipca 2020, autor: Norbert Królik

Nie ma decyzji marszałka w sprawie przedłużenia zgody na spalanie pyłów poprodukcyjnych przez Swiss Krono – informuje Michał Iwanowski z Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Obecna decyzja zezwalająca na palenie pyłów zanieczyszczonych klejami w piecach na biomasę jest ważna tylko do środy, 8.07.

Swiss Krono wystąpiło do Urzędu Marszałkowskiego o zgodę na wydłużenie terminu obowiązywania decyzji zezwalającej na spalanie pyłów do końca czerwca przyszłego roku. Tej zgody ciągle nie dostało.

– Jestem pewien, że marszałek im tę zgodę przedłuży. Myślę, że zrobi to w ostatniej chwili  i dopiero wtedy dowie się o tym opinia publiczna – mówi Remigiusz Krajniak, prezes fundacji Eko-Lubusz.

Przypomnijmy, że marszałek już w styczniu unieważniła decyzję wydaną przez podległy jej wydział, dotyczącą uznania pyłów poprodukcyjnych za produkt uboczny, ale dała firmie 6 miesięcy na dostosowanie procesów produkcyjnych do ograniczeń.

Chcą palić dłużej

Swiss Krono, powołując się na utrudnienia związane z epidemią koronawirusa, poprosiło o wydłużenie tego okresu o rok.

– Jest jeszcze za szybko, żeby całkowicie zakazać Swiss Krono spalania pyłów. Firma powinna mieć jeszcze czas, żeby w ograniczonym stopniu spalać pyły. Docelowo spalanie pyłów z klejami powinno być zakazane  – uważa Tadeusz Płóciennik, radny miejski i członek Rady Społecznej zajmującej się zanieczyszczeniami żarskiego powietrza.

– Ta rada stała się już nie społeczną, a propagandową. To tuba marszałka i Kronopolu – uważa R. Krajniak, który jest zdania, że firma miała wystarczająco dużo czasu, żeby przestać spalać pył, ale go nie wykorzystała .- Jeżeli marszałek nie przedłuży zgody na spalanie pyłu, to będzie oznaczało, że faktycznie przejmuje się zdrowiem i bezpieczeństwem mieszkańców, ale po tym, co widziałem i słyszałem, trudno w to uwierzyć – dodaje R. Krajniak.

Napisz komentarz »