REKLAMA

Samorząd

Radna pod pręgierzem

Opublikowano 03 lipca 2020, autor: Norbert Królik

Tylko kilka dni cieszyła się Anna Słodkowska, żarska radna, unieważnieniem uchwały o zgodzie na jej zwolnienie z pracy w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej. Na czwartkowej (25.06) sesji radni ponownie podjęli taką uchwałę.

Krzysztof Tuga został prezesem Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej po tym, jak burmistrzem mieszkańcy Żar wybrali Danutę Madej. Oboje wywodzą się z Forum Samorządowego, a Tuga pełnił funkcje pełnomocnika wyborczego FS, gdy D. Madej ubiegała się o fotel burmistrza. Niedługo po wygranych przez D. Madej wyborach Tuga wystartował w konkursie na prezesa spółki miejskiej i wygrał go.

Niewygodna

A. Słodkowska już tam pracowała jako specjalista ds. lokalowych. Prezes nie miał zastrzeżeń do jej pracy.

– Nigdy nie dostałam żadnej uwagi ani nagany – mówi A. Słodkowska, która w wyborach w 2018 roku zdobyła mandat radnej miejskiej z ramienia PO i stała się opozycją wobec burmistrz. – Byłam niewygodna, zadawałam trudne pytania. Doszły do mnie słuchy, że szukają na mnie haka – mówi A. Słodkowska. Twierdzi, że próba jej zwolnienia ma podłoże polityczne.

Prezes ZGM-u wystosował do Rady Miasta prośbę o zgodę na zwolnienie A. Słodkowskiej (radnego nie można zwolnić z pracy bez zgody rady, w której zasiada). Jednym z argumentów miało być to, że w prokuraturze prowadzone było śledztwo w sprawie, która miała dotyczyć radnej.

Podzieleni

Rada powołała komisję, która miała rozpatrzeć wniosek prezesa o zgodę na zwolnienie. Komisja nie była jednogłośna. Trzech radnych popierających D. Madej – Łukasz Matyjasek, Arkadiusz Lis i Zbigniew Żychowski – uznało, że próba zwolnienia radnej nie ma nic wspólnego z pełnieniem przez nią mandatu i należy się zgodzić. Natomiast dwie radne z opozycji – Edyta Gajda i Joanna Werstler-Wojtaszek – przygotowały zdanie odrębne.

Na majowej korespondencyjnej sesji, Marian Popławski, przewodniczący Rady Miasta z Forum Samorządowego, wprowadził uchwałę wyrażającą zgodę na zwolnienie radnej z pracy. Głosami koalicji Forum Samorządowego i Dobrego Miasta Lepszego Powiatu uchwała została przegłosowana.

Przedwczesna decyzja

Unieważnił ją jednak wojewoda lubuski, który uznał, że radni w sposób istotny naruszyli prawo. Uchwała nie miała uzasadnienia. Radni koalicji szybko naprawili swój błąd i na czerwcowej sesji tymi samymi głosami ponownie przegłosowali zgodę na zwolnienie radnej Słodkowskiej z pracy.

– Ta decyzja jest przedwczesna. Tak naprawdę nie znamy wyników śledztwa prokuratury i mamy podejrzenia, że zgoda na zwolnienie z pracy Anny Słodkowskiej ma podłoże polityczne – uważa Edyta Gajda, radna opozycyjnego TiM.

– Ta sytuacja bardzo odbija się na moim zdrowiu – dodaje A. Słodkowska, która przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim.

Napisz komentarz »