REKLAMA

Samorząd

Łużycki do likwidacji

Opublikowano 03 lipca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Po 18 latach działalności Łużycki Związek Gmin przestanie istnieć.

Uchwałę o likwidacji ŁZG przedstawiciele 14 gmin z powiatów żarskiego i żagańskiego podjęli w ubiegłą środę, 24 czerwca.

– W głosowaniu jawnym Związek uległ rozwiązaniu, ze względu na brak możliwości dalszej współpracy. Związek wykonał swoje główne zadanie, jakim było wybudowanie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie – informuje przewodniczący zgromadzenia ŁZG, Andrzej Katarzyniec, burmistrz Żagania.

Pod głosowanie poddano dwie uchwały. Pierwsza dotyczyła rozszerzenia kompetencji Związku o obsługę gospodarki śmieciowej dla wszystkich gmin, druga – jego likwidacji.

– Pierwszy pomysł nie przeszedł, więc Związkowi brakowało zadań do realizacji. W tej sytuacji przestanie on istnieć z końcem roku, gdyż wtedy kończy się realizacja unijnego projektu, jakim była budowa zakładu w Marszowie – uściśla przewodnicząca zarządu ŁZG, Grażyna Niklewicz.

Część mniejszych gmin była za rozszerzeniem działalności Związku, a tym samym utrzymaniem go przy życiu.

– Pomysł, aby rozszerzyć działalność o obsługę gospodarki odpadami dla wszystkich zrzeszonych gmin, upadł. Choć  wiadomo, że w spółce mogłoby być lepiej i taniej – mówi burmistrz Łęknicy, Piotr Kuliniak.

– Niewykluczone, że w tej sytuacji powstanie inny podmiot, który zająłby się kompleksowo gospodarką śmieciową dla kilku zainteresowanych gmin – dodaje burmistrz Gozdnicy, Krzysztof Jarosz. – W jego kompetencji byłaby m.in. organizacja przetargów dla firm na odbiór odpadów, co pozwoliłoby na niższą, wspólną cenę dla wszystkich zrzeszonych gmin.

– Obecnie analizujemy, czy takie rozwiązanie będzie się opłacało. Rozmowy trwają – podkreśla burmistrz Iłowej, Paweł Lichtański.

Napisz komentarz »