REKLAMA

Samorząd

Nie obniżyli sobie diet

Opublikowano 03 lipca 2020, autor: jb

Już po raz czwarty Sebastian Chachuła próbował namówić radnych z gminy Niegosławice do obniżki swoich diet. Kolejny raz bezskutecznie.

Propozycję obniżki diet radny złożył już na początku kadencji w 2018 roku. Nie udało mu się przekonać do tego większości radnych.

Obecnie szeregowy radny otrzymuje 800 zł diety miesięcznie, a przewodniczący – 1 tys. 300 zł. Temat powrócił na początku czerwca, gdy skarbnik gminy przygotowała radnym zestawienie strat finansowych m.in. z powodu koronawirusa.

Radni obradowali po raz kolejny w poniedziałek, 29 czerwca. S. Chachuła przygotował kolejny projekt uchwały obniżającej diety i wnioskował, by wprowadzić go pod głosowanie.

– Sytuacja finansowa gminy nie jest dobra. Uważam, że obniżenie tych diet byłoby zasadne. Na poprzednim spotkaniu kilku radnych było za tym, żeby te diety obniżyć, jeżeli wójt i skarbnik również pochylą się nad oszczędnościami w Urzędzie Gminy. Z prawie wszystkimi radnymi jeszcze później rozmawiałem na ten temat. Każdy ma już zapewne wyrobione w tej kwestii zdanie, więc możemy dziś głosować – przekonywał. – Proponuję obniżkę po 400 zł dla każdego, żeby było sprawiedliwie. Ci, którzy pełnią różne funkcje i tak będą mieli dietę wyższą – dodał.

Nie dlatego, że nie popiera

Radni byli mniej entuzjastycznie nastawieni. Mówili o tym, że nie dostali w ogóle projektu uchwały, więc nie mieli okazji nawet przeczytać propozycji radnego.

– Powinniśmy podchodzić do wszystkich uchwał tak samo, powinniśmy dostać jej projekt na tydzień przed sesją. Będę głosował przeciwko wprowadzeniu go do porządku obrad nie dlatego, że nie popieram obniżki, tylko dlatego, że powinniśmy mieć czas na zapoznanie się z tym – mówił radny Marek Poźniak.

Na 14 obecnych radnych za wprowadzeniem uchwały do porządku obrad był tylko S. Chachuła. Przeciw byli: Henryk Bogusz, Krystyna Bondarowicz, Danuta Borejko, Anna Borzuchowska, Helena Golonka, Henryk Inglot, M. Poźniak, Przemysław Zgrzebski, a Daniel Bachmatiuk, Bożena Jędrzejek, Joanna Piechocka – Miś i Arkadiusz Szlachetko wstrzymali się od głosu.

Napisz komentarz »