REKLAMA

Samorząd

Nie stać ich na remonty

Opublikowano 03 lipca 2020, autor: bj

Drogi będą remontować najtaniej, jak się da. W szkołach remonty będą tylko tam, gdzie nakaże je zrobić Sanepid albo straż pożarna. W kasie Starostwa Powiatowego w Żarach na nic więcej nie ma pieniędzy.

Na podreperowanie dróg w powiecie Starostwo Powiatowe w Żarach ma 600 tys. zł. Będzie to jedynie tzw. powierzchniowe utrwalenie. Polega ono na wykonaniu nowej warstwy ścieralnej poprzez oczyszczenie nawierzchni istniejącej, skropienie jej emulsją, rozsypanie nowego kruszywa i zagęszczenie.

To tania metoda, która sprawdza się przy małym lub średnim natężeniu ruchu. Kwota 622 tys. 500 zł wystarczy na załatanie niepełna 15 km dróg. Najwięcej, bo prawie 162 tys. zł pochłonie 4-kilometrowy odcinek Gręzawa-Nowa Rola (gm. Tuplice), 144 tys. zł kosztować będzie naprawa 3,5-kilometrowego odcinka drogi pomiędzy Jasieniem a Bieszkowem (gm. Jasień). Na 3,3 km pomiędzy Straszowem a Dobrochowem (gm. Przewóz) pójdzie 111 tys. 500 zł. Na 1,5-kilometrową drogę w Tuplicach zaplanowano 72 tys. 400 zł. Na trasę Żary-Łaz (1,2 km) popłynie 49 tys. 300 zł. Szykuje się też remont dwóch ulic w Lubsku – 700 metrów na Głowackiego za 35 tys. 200 zł i 420 metrów na Kilińskiego za 31 tys. 800 zł. Najmniejsza pula, bo ok. 17 tys. zł, została przeznaczona na 425 metrów drogi Dobrzyń-Sanice (gm. Przewóz).

Chcieliby więcej

Na komisji budżetu i infrastruktury o chodniki przy drogach powiatowych w Trzebielu pytał Krzysztof Czerniawski, a Jarosław Dowhan narzekał, że naprawa ul. Sienkiewicza w Jasieniu trwała aż 3 miesiące.

– Tam tylko grysem było posypane – krytykował.

– Nie stać nas na to, by wysypać tłuczeń – odpowiadała mu Joanna Rączkowska-Manaj, naczelniczka wydziału komunikacji, transportu i dróg.

– W uchwale budżetowej już trzeba było dokonać cięć. Subwencja oświatowa została zmniejszona o 890 tys. zł. Tyle trzeba było dołożyć do oświaty, a przecież dojdą jeszcze podwyżki dla nauczycieli. Do tego o 200 tys. zł mniej dochodów będziemy mieli z wynajmu pomieszczeń na przejściu granicznym w Olszynie – wyliczała Eliza Siemianowska, skarbnik powiatu. I dodawała: – Dlatego to będą ostatnie nakłady na drogi. Nie wliczając wcześniej rozstrzygniętego przetargu na remont drogi w Złotniku. Dotyczy to nie tylko dróg, ale i szkół. Bo remonty robimy tylko tam, gdzie palcem grozi nam Sanepid albo straż pożarna. I na razie nie zanosi się, by cokolwiek miało się poprawić – kończyła E. Siemianowska.

Napisz komentarz »