REKLAMA

Komunikacja

Zrobią taniej

Opublikowano 03 lipca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Choć koszt przebudowy drogi z Konina Żagańskiego do Iłowej wstępnie oszacowano na blisko 3,6 mln zł, starostwo wybrało firmę, która zrobi to za niespełna 2 mln zł. – Czy cena nie jest rażąco niska? – dociekali radni.

Do przetargu zgłosiło się aż 14 firm. Najtańsza oferta opiewała na 1 mln 984 tys. zł, najdroższa – na 3 mln 298 tys. zł. Na ostatniej czerwcowej sesji radni dociekali, skąd taka różnica. Pytali, czy taki koszt wykonania inwestycji nie wpłynie na jej jakość?

Starosta Henryk Janowicz tłumaczył, że zanim zarząd powiatu wybrał wykonawcę, zasięgnął opinii specjalistów w zakresie drogownictwa. Ostatecznie, uznano, że za kwotę 1 mln 984 tys. zł da się wykonać przebudowę drogi, choć pierwotnie projekt zakładał koszty na poziomie 3 mln 578 tys. zł. Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Jałowca i Świadczenie Usług Transportowo – Budowlanych z Radostowa Dolnego. Modernizacja obejmie odcinek drogi powiatowej z Konina Żagańskiego do wiaduktu w kierunku Iłowej. Zanim ruszą roboty, z pobocza zniknie 109 drzew. Wiele z nich jest zdrowych.

A most czeka nadal

Radny Leon Cuprych wnioskował, aby zaoszczędzone na drogach pieniądze przeznaczyć na  modernizację drewnianego mostu łączącego Gorzupię Dolnią z Gorzupią. Podkreślał, że jest w katastrofalnym stanie, brakuje w nim desek, wystają z nich gwoździe. Mieszkańcy obawiają się, że wpadną autami do Bobru.

– Proszę o remont mostu lub budowę nowego – apelował Cuprych.

Starosta w maju obiecywał „Regionalnej”, że brakujące lub uszkodzone elementy mostu zostaną uzupełnione lub wymienione. Do tej pory nie zostało to wykonane.

Napisz komentarz »