REKLAMA

Polityka

Wybierzemy prezydenta

Opublikowano 26 czerwca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Już w niedzielę, 28 czerwca wybierzemy prezydenta RP. O fotel głowy państwa walczy aż 11 kandydatów.

Lokale wyborcze tego dnia będą otwarte w godz. 7.00 – 21.00. W najbliższych wyborach będzie można oddać głos na Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudę, Szymona Hołownię, Marka Jakubiaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajno, Rafała Trzaskowskiego, Waldemara Witkowskiego i Stanisława Żółtka.

Trwa pandemia, w lokalach wyborczych będą obowiązywać obostrzenia sanitarne.

– Najlepiej, jak wyborca przyjdzie z własnym długopisem, choć długopisy, które będą do dyspozycji w lokalu wyborczym będą dezynfekowane. Podobnie jak  stoły i krzesła  – mówi Grażyna Niklewicz, naczelnik wydziału spraw obywatelskich żagańskiego Urzędu Miasta. – Aby oddany głos był ważny trzeba wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Głosujemy tylko na jednego z 11 kandydatów. Głos nieważny będzie wówczas, gdy w żadnej z kratek nie będzie znaku X lub jeśli zaznaczone będzie więcej niż jedna.

Każdy ma swojego kandydata

A jak będą głosować liderzy partii w powiecie żagańskim?

Jerzy Bielawski, szef powiatowych struktur PiS podkreśla, że jedynym słusznym wyborem jest Andrzej Duda. – Duda gwarantuje bezpieczeństwo militarne, rozwój gospodarki i współpracę z rządem. Stawia na rodzinę. Każda inna kandydatura jest zła, bo pójdzie na wojnę z rządem, co źle wróży Polsce – mówi.

Na Roberta Biedronia stawia Zbigniew Teler, szef SLD w powiecie żagańskim. – Ten pan reprezentuje środowiska lewicowe i muszę być lojalnym. Jeśli nie przejdzie do drugiej tury, postawię na Trzaskowskiego. Broń Boże, Duda! Będę miał dylemat, jak do drugiej tury przejdą Trzaskowski z Hołownią – mówi.

Krzysztof Blajer, wiceprzewodniczący PO w powiecie żagańskim zaznacza, że Rafał Trzaskowski nie dzieli Polaków na lepszych i gorszych. – R.Trzaskowski stara się rozmawiać zarówno z tymi z prawicy jak i prawicy. Wykazał się jako prezydent Warszawy, stawia na młodych i gospodarkę. Kandydat PO to najlepsza opcja dla Polski. Wierzę, że wygra w drugiej turze z Andrzejem Dudą – kwituje Blajer.

Każdy ma głos

Swoje preferencje mają już żarscy politycy.

Tadeusz Płóciennik, radny PiS w żarskiej Radzie Miasta przekonuje: – Jesteśmy narodem dumnym, narodem wspaniałym, natomiast wielu nie może tego zrozumieć. Postawili takiego pana Trzaskowskiego, który dla mnie jest taką wydmuszką, takim ślicznym bobaskiem, który może podoba się tym kręgom tęczowym, ale tu trzeba człowieka z charyzmą, takiego wrednego jak Jarek, który ma kota, ma pałac i ma rozum tam, gdzie powinien być. Nie uważam pana Trzaskowskiego za dobrego kandydata. Obawiam się jednak drugiej tury, bo sprzysiężenie 4 na 1 może przyczynić się do porażki PiS. Dlatego takie ważne jest, żeby pójść do wyborów i wrzucić ten głos na Andrzeja Dudę, bo tu się rozgrywa przyszłość naszych dzieci i wnuków.

Marcin Grubizna, radny PO w żarskiej Radzie Miasta przyznaje: – To jest ten moment, w którym trzeba się zjednoczyć i pomóc Rafałowi Trzaskowskiemu wygrać wybory, choć w pierwszej turze zdania mogą być podzielone. W mojej rodzinie część głosów dostanie Trzaskowski, a część Szymon Hołownia. Cel jest jednak jeden – pokonać PiS i Andrzeja Dudę.

Damian Hałabura z Żar, Lewica stwierdza: – Trzaskowski jest kandydatem liberałów. Nie odbieram mu przebojowości, ale ma problem z wiarygodnością i z kwestiami programowymi, które trafiają do wyborców centro-prawicowych. Chcemy walczyć o wszystkie głosy lewicowe i liczymy, że przy urnie wyborczej te lewicowe spojrzenie będzie decydujące i głosy dostanie Robert Biedroń.

komentarz »
  1. awruk 4 lipca 2020 10:48 - Odpowiedź

    „jedynym słusznym wyborem jest Andrzej Duda”. Prócz płaskostopia pojawia się płaskogłowie.

Napisz komentarz »