REKLAMA

Samorząd

Radni bezradni

Opublikowano 26 czerwca 2020, autor: bj

Do Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego poskarżyli się żarscy radni miejscy z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Chodziło o pakiet uchwał związanych ze śmieciami.

– Sprawa nowych stawek była zbyt poważnym tematem, by ją wrzucać na sesję prowadzoną w systemie korespondencyjnym. Tu nie ma możliwości jakiejkolwiek dyskusji – mówi Adrian Jaworski, radny i szef klubu Prawo i Sprawiedliwość.

Wojewoda odesłał pismo do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która bada uchwały związane z finansami. Ta uznała, że uchwała jest ważna, bo sesja w czasach epidemii zwołana została zgodnie z prawem.

– Zasada odbywania sesji w formie zdalnej nie wymaga bezpośredniego kontaktu. Taką możliwość dają przepisy ustawy. Oznacza to wprowadzanie uchwał bez debaty. Wszystkich bez wyjątku – komentuje Joanna Chruściel, zastępca prezesa izby.

– Niestety, wyszła tu trochę przy tym nasza nasza ułomność, bo od razu powinniśmy zwrócić się do RIO. I wskazać również na brak analizy finansowej – przyznaje szczerze A. Jaworski.

A ta dla radnych była kluczowa.

– Nie wiemy, dlaczego przyjęta została taka stawka, 24 zł od osoby. Czy na pewno dokładnie pokryje koszty, bo na śmieciach gminie nie wolno zarabiać. Przede wszystkim należałoby poszukać nieruchomości, gdzie deklaracje są złożone na przykład na 2 osoby, a zamieszkują tam 4 osoby. Można robić kontrole krzyżowe, np. sprawdzać wnioski o inne świadczenia, ile wówczas jest zadeklarowanych osób w gospodarstwie domowym. W tej chwili naszym zdaniem bardziej karzemy i dociążamy tych, którzy płacą. Bo nie szukamy, którędy nam pieniądze wypływają – argumentuje A. Jaworski.

Nie sprawdzą

Ostatecznie radni z PiS pismo z prośbą o finansową analizę w czerwcu posłali bezpośrednio do RIO. Oficjalna odpowiedź do klubu nie dotarła, ale RIO nie pozostawia złudzeń.

– Badamy uchwały z punktu widzenia legalności. Nie posiadamy instrumentów pozwalających na ustalenie strony kosztowej gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi – komentuje Ryszard Zajączkowski, prezes RIO.

Napisz komentarz »