REKLAMA

Praca

PUP sprawdzi pożyczki. ZUS wypłaci bezrobotnym

Opublikowano 26 czerwca 2020, autor: jb

W lipcu ruszą kontrole, od których zależeć będzie, czy firmy muszą zwracać pożyczki przyznane im podczas epidemii. A ci, którzy stracili pracę z powodu koronawirusa, mogą już składać wnioski o zasiłek solidarnościowy.

Sprawdzą pożyczki

W lipcu PUP zacznie sprawdzać, czy przedsiębiorcy muszą zwracać pożyczki w wysokości 5 tys. zł przyznane przez rząd.

– Po otrzymaniu pożyczki, trzeba było utrzymać firmę przez trzy miesiące. Pierwsze wypłaty były w kwietniu, więc kontrolować będziemy już w lipcu – mówi Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Żarach. – Dzisiaj firmy składają przeważnie wnioski o dofinansowanie, choć jest ich o wiele mniej – dodaje.

Żarski PUP do tej pory wypłacił przedsiębiorcom 21 mln 643 tys. 968 zł, z czego 18 mln 817 tys. 94 zł na pożyczki.

– Musimy sprawdzić, czy przedsiębiorca prowadzi działalność 3 miesiące po utrzymaniu pożyczki. Skontaktujemy się telefonicznie, będziemy też sprawdzać w rejestrze, czy przedsiębiorca jest aktywny. Jeżeli ktoś prowadzi firmę nadal, nic nie musi robić. Nie musi pisać wniosku o umorzenie pożyczki. Dostanie od nas decyzję o jej umorzeniu. Jeżeli ktoś składał wniosek w wersji papierowej, to tak dostanie decyzję. Jeżeli wysyłał przez platformę internetową, taką samą drogą go odeślemy – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu

PUP w Żaganiu na konta firm w ramach walki z koronawirusem przelał 16 mln 862 tys. zł, z których 12 mln 650 tys. zł poszło na pożyczki.

 

Komornik nie zajmie

Zasiłek solidarnościowy w wysokości 1 tys. 400 zł miesięcznie przez 3 miesiące mogą dostać osoby, którym po 15 marca pracodawca wypowiedział umowę albo którym wygasła umowa terminowa i z powodu koronawirusa nie została przedłużona. Wnioski przyjmuje ZUS, można je składać do końca sierpnia. Żeby móc starać się o zasiłek, trzeba także minimum 60 dni w 2020 roku podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę. Nie trzeba być zarejestrowanym jako bezrobotny.

– Jeżeli ktoś otrzyma taki zasiłek z ZUS i jednocześnie pobiera zasiłek dla bezrobotnych, bo jest u nas zarejestrowany, my zawiesimy mu nasz zasiłek i będziemy wypłacać dalej po zakończeniu dodatku z ZUS, przy czym okres prawa do zasiłku nie zostanie pomniejszony o te 3 miesiące – mówi H. Janowska.

Dodatek solidarnościowy naliczany będzie od miesiąca, w którym złożymy wniosek. Jeżeli złożymy go w czerwcu, dostaniemy za 3 miesiące. Gdy złożymy w lipcu, już za dwa. Komornik nie będzie mógł zająć tego dodatku.

 

 Ciągle zwalniają

Od 1 czerwca w żarskim PUP zarejestrowało się 226 osób. 31 z nich zakończyło umowy o pracę za porozumieniem stron, 30 miało wypowiedzianą umowę o pracę przez pracodawcę, 61 zakończyło pracę na czas określony, 15 osób wypowiedziało umowę pracodawcy. W tym samym czasie z rejestru ubyły 253 osoby. 104 z nich podjęły pracę bez pomocy PUP, z ofert PUP skorzystały 22 osoby. Własną firmę założyło 17 osób. 7 osób odmówiło podjęcia zaproponowanej im pracy, 8 zrezygnowało ze statusu bezrobotnego, kolejnych 12 nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy.

 W powiecie żagańskim od początku miesiąca zarejestrowało się 240 bezrobotnych. 38 osobom wygasła umowa terminowa, 36 rozwiązało umowę za porozumieniem stron, 34 dostały wypowiedzenie umowy, 32 powróciły do rejestru PUP po tym, jak poprzednio odmówiły podjęcia pracy, 55 osób zadeklarowało powrót, by mieć opłacane składki zdrowotne.

W tym samym czasie wyrejestrowało się 205 osób. 136 z nich podjęło pracę, na staż poszło 8 osób, 30 nie potwierdziło gotowości podjęcia pracy, 8 osób zrezygnowało ze statusu bezrobotnego, 6 odmówiło podjęcia pracy, 2 nabyły prawa emerytalne.

Napisz komentarz »