REKLAMA

Zdrowie

Sanepid sprawdza, czy nosimy maseczki

Opublikowano 26 czerwca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Nie zasłaniasz ust na zakupach? Strzeż się! Sanepid patrzy. Policja również.

Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żaganiu w ostatni weekend (20-21.06.) przeprowadzili kontrole w ponad 20 sklepach, głównie marketach. Sprawdzali, czy klienci noszą maseczki.

– Nałożyliśmy ponad 20 mandatów na kierowników sklepów, bo to ich możemy karać, a nie klientów – mówi Jacek Stępień, dyrektor PSS-E. – To oni powinni egzekwować od klientów zakrywanie ust i nosa. Kontrole odbywają się codziennie, więc kar może przybyć. Przyznam szczerze, że ludzie perfidnie nie stosują się do tego nakazu.

Stępień informuje, że za niezasłanianie ust grozi do 500 zł mandatu, a gdy ktoś go nie przyjmie – nawet 5 tys. zł grzywny sądowej.

W miniony weekend kierownicy sklepów otrzymali mandaty po kilkaset złotych.

– Nosząc maseczkę, czuję odpowiedzialność. Nie wiem, czy jestem chory, ale zakrywając usta i noc, chronię innych – podkreśla Henryk Kwiatkowski,mieszkaniec Iłowej, który w sobotę, 20 czerwca, był świadkiem nalotu pracowników Sanepidu na miejscowy market Biedronka. – Ludzie, którzy nie mieli maseczek, chowali się za regały, uciekali z koszykami po sklepie. Zrobiło się wręcz komicznie, ale takich kontroli, moim zdaniem, powinno być więcej, aby ludzie zrozumieli powagę sytuacji.

Przez dwa weekendowe dni mandaty za brak maseczek, głownie w marketach, wlepiali też policjanci. W całym powiecie ukarali 12 osób i skierowali dwa wnioski o ukaranie do sądu.

Napisz komentarz »