REKLAMA

Kultura, Oświata

Odbudują Krzyż Doroty

Opublikowano 26 czerwca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Krzyż Wotywny księżnej Doroty Talleyrand-Perigord zostanie odbudowany. Archeolog – płetwonurek będzie szukał części zniszczonego zabytku na dnie Bobru.

Pomnik z żagańskiego parku pałacowego został wysadzony w powietrze w latach 80. XX wieku. Na jego odbudowę urzędnicy zarezerwowali 55 tys. 350 zł. To jedna z inwestycji tegorocznego budżetu obywatelskiego. Obecnie trwają prace archeologiczne. Prowadzi je Oktawian Wróblewski.

– Niewykluczone, że resztki pomnika, wysadzonego w powietrze w 1982 roku, mogą znajdować się na dnie kanału Bobru – relacjonuje archeolog i zastrzega, że jeśli urzędnicy wyrażą zgodę, to przeszuka dno rzeki w najbliższej okolicy skarpy. – Jeżeli uda się odzyskać oryginalne fragmenty cokołu, zostaną wpasowane w zrekonstruowany pomnik. Byłyby to pierwsze archeologiczne badania podwodne na terenie Żagania. Przy okazji chciałbym sprawdzić koryto Bobru pod kątem ewentualnych pozostałości po niezachowanym moście Doroty, łączącym bażanciarnię z parkiem górnym – dodaje archeolog.

Napisz komentarz »