REKLAMA

Samorząd

Awantura o rodzinne gniazdo

Opublikowano 26 czerwca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Jan Daniszewski zarzucił Leszkowi Ochrymczukowi prywatę, wytykając mu, że zadbał o remont drogi i nowe oświetlenie wokół swojego domu w Miodnicy. Wójt się zagotował.

Pretekstem była debata nad stanem gminy za 2019 roku i udzielenie absolutorium dla wójta, którego zresztą Leszek Ochrymczuk nie otrzymał (na sesji Rady Gminy Żagań, 17.06.).

Radny Jan Daniszewski wytykał wójtowi, że świeżo wybudowana droga na Osiedlu Słonecznym w Tomaszowie nie została wykonana tak, jak powinna. Widać to było po ostatnich ulewach, po których woda stała na drodze. Do tego są koleiny.

– Mieszkańcy zaprosili mnie do siebie, na osiedle, pokazując, jak ta droga wygląda po deszczach – grzmiał radny Daniszewski. – Żalili się, że po ich telefonach do Urzędu Gminy, nikt nie pofatygował się na miejsce, by zobaczyć drogę i z nimi porozmawiać.

Zadbał o swoje?

Daniszewski zarzucił też wójtowi prywatę. Wytknął, że ubiegłoroczna inwestycja za 376 tys. zł, która miała polegać na przebudowie drogi z Miodnicy na Zbrojów, została rozszerzona również o ulicę biegnącą do domu wójta.

– Droga idzie koło pana domu i nie dotyczy Zbrojowa. Zaspokoił pan w ten sposób swoje potrzeby bez wiedzy radnych. Oprócz tego zamontował pan trzy lampy solarne koło swojego domu – zaznaczył Daniszewski. – Mieszkańcy Miodnicy mówią, że jest to najbardziej oświetlone miejsce we wsi. Oprócz tego, na okolicznych drogach zamontowano dwie kolejne lampy solarne i wymieniono na ledy sześć innych. W ten sposób oświetlił pan całe gniazdo swojej rodziny. To są słowa mieszkańca Miodnicy – grzmiał Daniszewski. – Mało tego, mieszkańcy pytają, po co była remontowana droga do świetlicy, skoro była w dobrym stanie. Prace kosztowały 174 tys. zł – wyliczył radny.

Bezczelność i kłamstwo!

L. Ochrymczuk się zagotował.

– Powiem krótko, to jest bezczelność i mijanie się z prawdą! Proszę mnie nie oczerniać i nie opluwać mojej rodziny! – zażądał wójt.

– Panie wójcie, bardzo proszę o kulturę wypowiedzi. Dobrze? – strofowała Ochrymczyka przewodnicząca Rady Gminy, Elżbieta Kłoniecka.

– Jeżeli pan czyni mi taki zarzut, to na Dworcowej jest prokuratura i tam trzeba złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa – kontynuował zdenerwowany wójt. I przypominał: – Pan sam wcześniej mówił, że to świętej pamięci wójt Tomasz Niesłuchowski przygotował dokumentację projektową tej inwestycji. Więc niech pan nie mówi, że ja sobie wybudowałem drogę. W tamtej kadencji została zaprojektowana w takim kształcie, w jakim ja ją wykonałem! Zarzucając mi niegospodarność, tylko się pan ośmiesza!

Sekretarz gminy,Danuta Michalak, potwierdziła, że dokumentacja projektowa inwestycji Miodnica – Zbrojów powstała za poprzedniego wójta.

Ostatecznie tylko 7 radnych było za udzieleniem wójtowi absolutorium za poprzedni rok, 6 wstrzymało się od głosu. Wójt podziękował swoim urzędnikom  za pracę i trud przy realizacji budżetu w 2019 roku, który uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. Miniony rok gmina zakończyła nadwyżką budżetową w wysokości 2 mln 498 tys. zł.

Napisz komentarz »