REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Dbają o swój kościół

Opublikowano 26 czerwca 2020, autor: jb

Wymienili dach, odnawiają wnętrze. Mieszkańcy Chich i Janowca z powodzeniem zbierają pieniądze na remont swojego kościoła.

Pokazali już nie raz, że potrafią zadbać o swój zabytek. Kilka lat temu wyremontowali dach kościoła parafialnego ps. Św. Jana Chrzciciela w Chichach. Prace kosztowały 270 tys. zł, a mieszkańcy sami uzbierali 71 tys. zł.

Teraz zabrali się za wnętrze. Renowacji potrzebuje drewniany ołtarz boczny w kościele. Zabytkowy kościół ma wczesnogotyckie tryptyki warsztatu najsłynniejszego śląskiego twórcy epoki gotyku, tzw. Mistrza z Gościeszowic.

– Stan ołtarza wymagał podjęcia natychmiastowych działań związanych z renowacją – mówi przewodniczący rady parafialnej, Józef Chuchra.

Prace podzielono na dwa etapy. W 2019 roku rada parafialna oraz Stowarzyszenie na Rzecz Kościoła w Chichach rozpoczęli starania o zebranie pieniędzy. Remont centralnej części ołtarza wyceniono na 60 tys. 200 zł. Parafianom udało się na tę część pozyskać łącznie 40 tys. zł różnych dotacji, a 20 tys. zł to był wkład mieszkańców.

Od 1 sierpnia ruszy drugi etap remontu przy ołtarzu. Kosztować będzie 89 tys. 250 zł. Ministerstwo Kultury dało na niego 30 tys. zł, Urząd Marszałkowski – 40 tys. zł, a Lubuski Konserwator Zabytków – 15 tys. zł. Przygotowywaniem i rozliczaniem wniosków zajmuje się J. Chuchra.

– Zawsze pomocny był dla nas coroczny festyn parafialny, w trakcie którego zbieraliśmy pieniądze na remonty. W tym roku wiadomo, że takiego festynu nie będzie – mówi. I dodaje: – Nie oznacza to jednak, że nie planujemy żadnych dalszych prac. Mamy już plan, badania i ekspertyzy potrzebne do remontu elewacji, której kosztorys wyceniono wstępnie na 540 tys. zł, w dalszej kolejności chcielibyśmy się zająć odnowieniem wnętrza kościoła. Są to jednak na tyle kosztowne inwestycje, że zbiórka zajmie nam więcej czasu.

Napisz komentarz »