REKLAMA

Komunikacja

Będzie szersza i z chodnikiem

Opublikowano 26 czerwca 2020, autor: bj

Droga w Złotniku (gm. Żary) doczeka się gruntownej przebudowy. Zakończył się właśnie przetarg na inwestycję.

Najtańszą propozycję, spośród dziewięciu, złożyła nowosolska firma Sowa RJK. Prace oszacowała na 3 mln 3 tys. zł.

Chodzi o 1,5-kilometrowy odcinek drogi biegnącej przez Złotnik (gm. Żary). Droga nie ma odwodnienia ani chodników. Momentami jest wąska, ma ok. 3 metrów. Odcinek, który ma zostać przebudowany, będzie szerszy, nawet na 5,5 m. Dodatkowo powstaną zatoki autobusowe, wyłożone kostką brukową, tak samo jak zjazdy na posesje. Projekt uwzględnia budowę nowego chodnika, który będzie miał ok. kilometra długości i 2 metry szerokości. Wzdłuż drogi powstanie kanalizacja ze studzienkami ściekowymi albo rów odwodniający. Do tego zostaną przebudowane 4 skrzyżowania.

Na obrzeżach Złotnika powstanie pętla autobusowa z jezdnią o szerokości ok. 6,5 m. Przejścia dla pieszych zostaną doświetlone.

Na inwestycję Starostwo Powiatowe zaplanowało ok. 4 mln 300 tys. zł. Po przetargu udało się zaoszczędzić milion. Do puli dorzuci się (60 proc. wartości inwestycji) Ministerstwo Infrastruktury i Urząd Gminy Żary.

Leszek Mrożek, wójt gminy Żary, podkreśla: – Dzięki mniejszej kwocie z przetargu, my będziemy mieć mniejszy wkład. Mieliśmy dołożyć 860 tys. zł, a wyjdzie ok. 600 tys. zł.

Droga ma być gotowa do listopada.

Napisz komentarz »