REKLAMA

Komunikacja

Odcięci od miasta

Opublikowano 26 czerwca 2020, autor: jb

Mniej autobusów w Żaganiu, problem z dojazdem do miasta mają mieszkańcy Wymiarek czy Szprotawy. A od lipca będzie jeszcze gorzej.

Krystyna Łysoń z Żagania z zakupów w markecie musi wracać taksówką.

– Mieszkam przy ul. Kolejowej naprzeciwko przystanku. Rano widzę o 7:30 dwa autobusy, które jadą puste . Przed 10:00 i około 12:00 mogę dojechać do miasta. Później już nie jedzie nic, nie mam też czym wrócić – mówi. – Mam dwie endoprotezy w biodrach, chodzę o dwóch kulach. Z zakupów muszę wracać taksówką, bo nie dam rady iść z torbami, skoro nie mam wolnej ręki. A ile tak można za 1 tys. 400 zł emerytury? Nie mogę nawet wybrać się na zajęcia Dyskusyjnego Klubu Książki, które uwielbiam, bo musiałabym płacić 15 zł za jazdę w jedną stronę. Ta część miasta jest wykluczona. Ja rozumiem, że jest koronawirus, ale mamy XXI wiek, więc chyba powinniśmy mieć zapewnioną komunikację.

Podobne zgłoszenia mieliśmy od mieszkańców Moczynia, gdzie ubyło 5 połączeń autobusowych, a także od mieszkańców gminy Wymiarki.

Do Żagania nie dojedzie się także ze Szprotawy.

Ale to nie wszystko, od lipca obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy. Znikną z niego wszystkie połączenia kursujące w dni nauki szkolnej.

Złotówka utargu

Jak się okazuje, problemem nie jest koronawirus, ale pieniądze.

– W najbliższym czasie nie przewidujemy zwiększenia ilości połączeń. Wiele autobusów i tak jeździ niemalże pustych. Uczniowie nie jeżdżą do szkoły, nie kupują biletów miesięcznych, które stanowią większą część naszego budżetu. Jesteśmy spółką miejską. Nie chodzi o to, żebyśmy zarabiali, ale chociaż nie przynosili strat – mówi Dariusz Frejman, prezes MZK. I dodaje: – W ubiegłym tygodniu kierowca na linii z Formozy do ul. Żółkiewskiego przez cały dzień przywiózł 1 zł utargu. Myśleliśmy, że z nas żartuje.

Z Wymiarek do miasta będzie można dojeżdżać dopiero od września.

– Gmina Wymiarki dopłaci do kursów od września, kiedy młodzież wróci do szkół. Nie mamy takiej deklaracji od władz Szprotawy, a sami połączeń nie sfinansujemy – zastrzega D. Frejman.

Napisz komentarz »