REKLAMA

Zdrowie

Koronawirus pod Żarami

Opublikowano 19 czerwca 2020, autor: bj

O nowych 4 przypadkach zakażeń w powiecie żarskim poinformował w środę, 17.06. Lubuski Urząd Wojewódzki. To jak dotąd największa liczba chorych wykrytych u nas jednego dnia. Pod Żarami koronawirusa zdiagnozowano u całej rodziny.

– Dodatni wynik dały testy u dwóch młodych mężczyzn oraz mężczyzny i kobiety w średnim wieku. To osoby, które są ze sobą związane. Wcześniej nie były objęte kwarantanną ani nadzorem epidemiologicznym. Jedna z tych osób pracuje za granicą i zapewne stamtąd jest źródło zakażenia – informuje Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzeczniczka Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Nieoficjalnie dowiadujemy się, że zakażone osoby mieszkają w gminie Żary. Jeden z mężczyzn pracuje za granicą. Wszyscy domownicy mieli nabrać podejrzeń co do swojego stanu zdrowia po tym, jak poczuł się źle. Objawy mogły wskazywać na COVID-19. Test został wykonany w poniedziałek, 15.06. Wyniki dodatnie były już we wtorek, 16.06. wieczorem. Zostały ujęte w środowej statystyce zachorowań.

– Wszystkie te osoby czują się dobrze. Przebywają obecnie w izolacji domowej – dodaje A. Chmielińska-Ciepły.

Mamy 7 zakażonych

Tym samym statystyka zachorowań w powiecie żarskim wzrosła do 16 osób.Spośród tej grupy jedna osoba przebywa w szpitalu.

– W izolacji domowej mamy 6 osób, w kwarantannie – 8, a 5 kolejnych jest objętych nadzorem epidemicznym. Są zobowiązane do dwukrotnych pomiarów temperatury ciała w ciągu dnia i kontaktu z Sanepidem. Jest też 9 ozdrowieńców – wylicza starosta żarski, Józef Radzion.

 Informację o nowych przypadkach przekazują sobie mieszkańcy wsi, gdzie mieszka zakażona rodzina. Wskazują na Lubanice. Ze spokojem stara się do tego podchodzić Przemysław Tomaszewski, sołtys wsi.

– Rzeczywiście do mnie również takie informacje docierają. Nie ma oficjalnego potwierdzenia – mówi P. Tomaszewski.

Napisz komentarz »