REKLAMA

Aktualności, Praca

Wojsko oferuje pomoc

Opublikowano 19 czerwca 2020, autor: jb

Pomocną dłoń do tych, którzy stracili pracę z powodu epidemii koronawirusa, wyciąga wojsko. Żołnierze rezerwy mogą skorzystać z płatnych ochotniczych ćwiczeń wojskowych.

Skorzystać z tych ćwiczeń mogą także wszyscy, którzy są zainteresowani służbą w wojsku.

Ćwiczenia ochotnicze trwają maksymalnie 90 dni.

– Przez to, że są to ćwiczenia ochotnicze, można z nich zrezygnować w dowolnym momencie – tłumaczy mjr Bartosz Sygut, Szef Wydziału Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Żaganiu.

WKU ma ofertę dla tych, którzy już mieli styczność z wojskiem oraz dla tych, którzy dopiero chcą ją rozpocząć. Osoby, które nie są żołnierzami rezerwy mogą składać wnioski o ćwiczenia długotrwałe, a po ich skończeniu I złożeniu przysięgi wojskowej zostaną żołnierzami rezerwy.

Za pobyt na ćwiczeniach żołnierze mają płatny każdy dzień. Szeregowi przeważnie około 116-120 zł netto za dzień, podoficerowie – 120-150 zł za dzień, oficerowie młodsi – 170-185 zł za dzień.

Najbliższe ćwiczenia rozpoczną się 13 lipca, kolejne 10 sierpnia, 14 września, 12 października i 10 listopada.

Osoby, które chcą dopiero rozpocząć przygodę z wojskiem, zostaną skierowane na służbę przygotowawczą, która trwa do 4 miesięcy.

Dla kobiet i mężczyzn

Ze służby przygotowawczej skorzystać mogą osoby pełnoletnie, niekarane. Wymagane jest także minimalne wykształcenie podstawowe (lub gimnazjalne). Jeżeli ktoś nie ma określonej kategorii wojskowej uprawniającej do służby (kategorii A), będzie musiał przejść kwalifikację wojskową, wszyscy także badania psychologiczne. Oferta skierowana jest także do kobiet.

– Trzeba pamiętać jednak, że kobiety wysyłane będą do Centrów Szkoleniowych np. w Poznaniu, Toruniu, Mińsku Mazowieckim czy Ustce, by zapewnić im oddzielność zakwaterowania od mężczyzn – dodaje mjr Sygut.

Kolejny turnus służby przygotowawczej planowany jest na wrzesień.

W trakcie trwania ćwiczeń i służby przygotowawczej można liczyć na weekendowe przepustki na wyjazd np. do domu.

– Warto pamiętać, że dla niektórych służba w wojsku może na początku nie być łatwa. Tutaj jest rozplanowany cały dzień, od pobudki do wieczornego capstrzyku. Dlatego, jeżeli ktoś uzna, że to nie jest dla niego odpowiednie zajęcie, w każdej chwili może zrezygnować – mówi mjr B. Sygut.

Pierwsza grupa osób takie szkolenie rozpoczęła 15 czerwca. Odbywają je w 4. pułku przeciwlotniczym w Czerwieńsku oraz 5. pułku artylerii w Sulechowie.

Osoby, które są zainteresowane taką formą ćwiczeń mogą się zgłosić do WKU w Żaganiu (ul. Żarska 19) lub zapytać o szczegóły przez telefon, pod numerem 261 689 270.

Napisz komentarz »