REKLAMA

Praca

Wciąż potrzebują pomocy

Opublikowano 19 czerwca 2020, autor: jb

Cały czas pracodawcy składają wnioski o dofinansowanie przez straty, które ponieśli w związku z koronawirusem. W Powiatowych Urzędach Pracy rejestrują się kolejni bezrobotni.

Na pomoc dla firm w powiecie żarskim w związku z koronawirusem wydano już ponad 20 mln zł, z czego 18 mln 487 tys. 94 zł poszło na pożyczki dla 3.860 firm. Na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników 271 firm przelano 1 mln 274 tys. 911 zł. Dla 456 osób prowadzących firmę jednoosobową przekazano 596 tys. 836 zł.

– Pracodawcy cały czas starają się o pomoc. Nie jest to już 600 wniosków dziennie, jak było w poprzednich miesiącach, ale około 30. Zainteresowanie tą pomocą nadal jest – mówi Żaneta Wójcika, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Żarach.

W powiecie żagańskim na walkę z koronawirusem wydano ponad 16 mln zł. Najwięcej na pożyczki, 12 mln 280 tys. zł, o które zawnioskowało 2.458 firm. Na dofinansowanie wynagrodzeń dla 1.533 pracowników w 171 firmach poszło 2 mln 912 tys. zł. Na dofinansowanie dla 275 osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wypłacono 1 mln 50 tys. zł.

– Pracodawcy składają około 30 nowych wniosków dziennie, więc dużo mniej niż w poprzednich miesiącach. Rozpatrujemy je na bieżąco. Nie dzielimy naborów na terminy, wnioski o pomoc związaną z koronawirusem przyjmujemy ciągle – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP.

 

Pomogą zarejestrowanym

W powiecie żagańskim od początku czerwca przybyło 179 nowych bezrobotnych.

– Mamy aktywne formy pomocy dla bezrobotnych. Najwięcej wniosków od pracodawców wpływa na staże i prace interwencyjne. Póki co, na razie mamy wstrzymane przyjmowanie wniosków na szkolenia dla pracodawców i pracowników w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Kolejny nabór uruchomimy od lipca, gdy rozpatrzymy złożone już wnioski – mówi H. Janowska.

Wśród bezrobotnych największe zainteresowanie jest dotacjami na założenie własnej firmy.

– Po tym, jak przyznaliśmy dotacje w ubiegłym tygodniu, już mamy kolejnych 7 wniosków – dodaje.

W powiecie żarskim od początku miesiąca zarejestrowało się 169 bezrobotnych.

– 189 osób zostało wyrejestrowanych. 70 z nich znalazło pracę, tylko 9 osób nie potwierdziło gotowości do pracy, a kolejnych 5 odmówiło podjęcia pracy im zaproponowanej – mówi Ż. Wójcicka. 

PUP ma aktywne wszystkie formy pomocy dla bezrobotnych.

– Jest także 60 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na utworzenie miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej, które trzeba potem utrzymać przez trzy lata – dodaje Ż. Wójcicka.

Napisz komentarz »