REKLAMA

Kultura, Oświata

Zamkną szkołę w Lubanicach?

Opublikowano 19 czerwca 2020, autor: bj

Szkoła Podstawowa w Lubanicach może zostać zlikwidowana.

O wstępnych planach w tej sprawie rozmawiali radni z wójtem gminy Żary we wtorek, 16.06. Wkrótce w 8-klasowej szkole może być mniej niż 60 uczniów.

– Żeby szkoła mogła w miarę spokojnie funkcjonować, powinna liczyć ok. 100 osób – mówił wójt Leszek Mrożek.

Za rok może być jeszcze gorzej.

– Najliczniejsza w tej szkole jest 7 klasa. Jest w niej 24 uczniów. Kolejna ma 14 uczniów – wyliczała Barbara Gosławska, kierowniczka Centrum Usług Wspólnych.

– Pozostałe mają poniżej 10. Prywatne szkoły mogą się schować – dopowiadał L. Mrożek. I proponował, zamiast likwidacji: – Szkołę mogłoby przejąć stowarzyszenie. Budynek przekazalibyśmy nieodpłatnie.

Wójt nawiązał do o zlikwidowanej w 2012 r. szkoły w Olszyńcu. Gdy podejmowano decyzję o zamknięciu, chodziło do niej 6 uczniów, a pracowało 5 nauczycieli, co sprawiło, że szkoła była najdroższa w kraju.

– Trzeba będzie podjąć decyzję, żeby nie było jak w Olszyńcu – przestrzegał L. Mrożek. I przedstawił wstępny plan. – Zwołamy wspólne posiedzenie komisji oświaty i budżetu. Wszystko przeanalizujemy.

-Do oświaty tylko za 4 miesiące będziemy musieli dołożyć 300 tys. zł na podwyżki dla nauczycieli. Potem to już będzie za cały rok – wspierała go B. Gosławska.

Innych pomysłów nie ma.

– Proponowałem, żeby dzieci z Drożkowa chodziły do Lubanic – podrzucał Przemysław Tomaszewski, radny i sołtys Lubanic.

– Zaprotestowali rodzice. Mamy głosy, że jeżeli zmienimy obwód i dzieci z Drożkowa będą podlegać pod Lubanice, to oni będą je wozić do Grabika, choćby na własny koszt – odpierała B. Gosławska.

Napisz komentarz »