REKLAMA

Samorząd

Twój remont jest lepszy niż mój

Opublikowano 19 czerwca 2020, autor: Norbert Królik

Żarscy urzędnicy chwalą się, że będą remontować Ratusz za 1,5 mln zł, a dofinansowanie, które co roku miały wspólnoty na zabytkowe kamienice, w tym roku zabrali.

– To nie jest czas na to, żeby zajmować się remontem Ratusza. Są ważniejsze sprawy do załatwienia w mieście – uważa Marcin Grubizna, żarski radny z PO.

Był  jednym z radnych, którzy bronili dotacji dla wspólnot nawet w okrojonej formie.

Do tej pory do remontu zabytkowych kamienic Urząd Miasta dokładał co roku 500 tys. zł. W tym roku na ten cel w budżecie miasta nie ma ani złotówki.

Klimatyzacja

Oficjalnie część tej kwoty, czyli 250 tys. zł, przeszła na remont zrujnowanego zamku, który miasto przejęło w styczniu tego roku od prywatnych właścicieli. Teraz okazuje się, że urzędnicy potrzebowali też pieniądze na remont budynku, w którym pracują.

Do remontu Ratusza dołoży się również Urząd Marszałkowski, który przyznał dotację na termomodernizację budynku.

– Niech mają klimatyzację i warunki do pracy na miarę XXI wieku – mówi Jerzy Candekidis, zarządca wspólnot i były radny miejski, ale zastrzega, że dotacje dla wspólnot powinny wrócić w następnych latach, bo są ważnym elementem motywującym wspólnoty do dbania o zabytki.

Już kosztuje

Urząd Miasta ponosi już koszty związane z utrzymaniem przejętego zamku. Oprócz pieniędzy przeznaczonych w tym roku na zabezpieczenie zamku i oczyszczenie terenu wokół niego (250 tys. zł) urzędnicy zabezpieczyli kolejne 3 tys. zł na opłaty za prąd. Zmian w budżecie dokonała burmistrz Danuta Madej w zarządzeniu zmieniającym budżet miasta (z dnia 10.06.).

– Zmiana została dokonana z uwagi na potrzebę zawarcia umowy na dostawę energii elektrycznej do celów budowlanych i oświetleniowych Zamku Bibersteinów – informuje Magdalena Witchen z żarskiego Urzędu Miasta.

To dopiero początek wydatków na przejęty zabytek, którego odbudowa i utrzymanie będą kosztowały dziesiątki milionów. Czy znajdą się wtedy pieniądze na ratowanie innych zabytków w mieście, a może powtórzy się scenariusz z tego roku, gdy wspólnoty dostaną na remonty zabytkowych kamienic 0 zł.

Napisz komentarz »