REKLAMA

Samorząd

Jedna ulga

Opublikowano 19 czerwca 2020, autor: jb

Uchwałę dotyczącą cen za wywóz śmieci musieli poprawić radni z gminy Małomice.

Poprzednią, którą podjęli w maju, zakwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

– Przyjęliśmy, że gdy ktoś ma kompostownik, może skorzystać z ulgi. Oszacowaliśmy ją na 87 groszy miesięcznie za osobę. RIO stwierdziło, że obniżkę możemy ustalić na gospodarstwo domowe, a nie osobę – tłumaczyła radnym podczas sesji (16.06.) burmistrz Małgorzata Sendecka. Zaproponowała, by na gospodarstwo przyznać ulgę w wysokości 2 zł.

Na wniosek radnego Jacka Polaka ulgę podniesiono do 4 zł miesięcznie. Taki wniosek w głosowaniu poparła większość radnych. Oznacza to, że od lipca rodziny, które segregują śmieci, zapłacą 25 zł od osoby. Ci, którzy przy domach mają kompostowniki, zapłacą 4 zł mniej, ale tylko wówczas, gdy o to wystąpią. Temu, kto nie będzie segregować, gmina będzie mogła nałożyć karę w wysokości 50 zł.

Złóż deklarację

Nowe stawki obowiązywać będą od lipca. Niektórzy mieszkańcy będą musieli złożyć ponownie deklaracje za wywóz śmieci.

– Teraz segregacja jest obowiązkowa. Osoby, które do tej pory segregowały śmieci i nie będą się domagać ulgi z tytułu posiadania kompostownika, nie muszą składać deklaracji. Nowa stawka zostanie im naliczona automatycznie. Pozostali muszą to zrobić – tłumaczyła skarbnik Barbara Kuros.

Napisz komentarz »