REKLAMA

Samorząd

Bez imprez na wsiach

Opublikowano 19 czerwca 2020, autor: jb

Od lipca wsie w gminie Niegosławice będą mogły korzystać z funduszu sołeckiego.

Pieniądze dla wsi zamrożono wiosną wraz z początkiem epidemii. Do wydania w tym roku jest łącznie 236 tys. 505, 57 zł.

O przyszłości funduszu sołtysi dyskutowali z zastępcą wójta Bartoszem Krause.

– Doszliśmy do porozumienia, fundusz rusza od lipca. Jedyna nasza prośba jest taka, żeby wszystkie zaplanowane do tej pory pieniądze na kulturę, imprezy przeznaczyć na coś innego, np. drobne remonty – mówi zastępca wójta. – W gminie też zrezygnowaliśmy z dożynek. Na szczęście, sołtysi zatwierdzili takie propozycje jednogłośnie – tłumaczy B. Krause.

Każda wieś otrzyma do dyspozycji taką samą pulę, jaką miała zaplanowaną. Będą konieczne zebrania sołeckie, żeby pieniądze na imprezy przełożyć na inny cel.

Na decyzję w sprawie funduszu czekano szczególnie w Bukowicy. Wieś ma do wydania 13 tys. 979,57 zł.

– Przymierzamy się do remontu podłogi w dużej sali. W ubiegłym roku kupiliśmy już materiały, w tym chcieliśmy zrobić remont za 11,5 tys. zł. Jedyną naszą coroczną imprezą jest wspólny obiad dla całej wsi przy okazji odpustu w kościele p.w. Św. Andrzeja. Mieliśmy na to około 900 zł, więc dołożymy to do naszych remontów – mówi sołtys Alicja Bil.

Trzeba podzielić

W Mycielinie do podziału jest 21 tys. 542,87 zł.

– Mieliśmy 2,5 tys. zł na imprezy, Dzień Dziecka, mikołajki i dożynki. Planowaliśmy też zakup namiotu do imprez za 3 tys. zł, ale będziemy musieli inaczej wydać te pieniądze – mówi sołtys Waldemar Hołowko. We wsi ponad 11 tys. zł pójdzie na odtworzenie zbiornika retencyjnego. Samo wykaszanie rowów to jest kosztowna sprawa.

W Nowej Jabłonie sołtys i rada sołecka nad zmianą funduszu będą debatować dziś (19.06.). Wieś ma do wydania łącznie 19 tys. 535,54 zł.

– Będziemy zbierać opinie, na co przeznaczyć pieniądze. Co roku było u nas Święto Jabłka, festyn dla dzieci, dożynki. Organizowaliśmy też zajęcia w trakcie wakacji, musimy jeszcze poczekać na informację z gminy, czy będziemy mogli zapewnić dzieciom jakieś atrakcje na świeżym powietrzu – mówi sołtys Kamila Raś.

Ponad 32 tys. zł do wydania ma sołectwo Gościeszowice.

– Na imprezy mieliśmy zaplanowane 10 tys. zł – mówi sołtys Krystyna Stachów. – Naprawiliśmy już kosiarkę i zrobiliśmy zapas paliwa. Mamy około 5 tys. zł na materiały na budowę wiaty na cmentarzu. Montażem zajmują się przeważnie nasi mieszkańcy, więc nie musimy tego zaliczać do naszych kosztów – dodaje.

Razem z funduszem do wsi wróci także możliwość wynajmowania sal na uroczystości, jak komunie, wesela, itd.

Napisz komentarz »