REKLAMA

Sport

Sport dobry na wszystko

Opublikowano 19 czerwca 2020, autor: jb

W rajd trzeźwości rowerem dookoła Polski wybrał się Rafał Fiszer (26 l.) z Iłowej.

Z Iłowej wyjechał w kierunku Zielonej Góry, potem dalej na północ, wybrzeżem. Obecnie jedzie wzdłuż wschodnich granic kraju.

– Miałem problemy z alkoholem. Dwa lata temu przeszedłem terapię, potem przerzuciłem się na sport, żeby zająć głowę czymś innym. Zacząłem od biegania, stopniowo, od dystansu półmaratonu, maratonu i więcej. Dużą inspiracją dla mnie był film „Niezwyciężony”, którego bohater Jerzy Górski uporał się z nałogami przy pomocy sportu. Chciałbym być jak on. Moim celem było także spotkanie z Pawłem Kuryłą, ultramaratończykiem, który przebiegł wokół kuli ziemskiej łącznie ponad 20 tys. km. To mi się udało, więc spełniłem kolejne marzenie – mówi.

Pan Rafał marsz dookoła kraju planował wiosną.Wcześniej pracował w żagańskim Kietzmannie i odkładał pieniądze.

– Chciałem zacząć w marcu, ale wszystko pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Wtedy pomyślałem, że jak już będzie można, to lepszy na taki wyjazd w trakcie epidemii będzie rower. Przygotowywałem się wydolnościowo przez miesiąc – mówi. – Plan był taki, by jechać około 60 km dziennie. Teraz jest to średnio około 100 km, choć zdarzyło się nawet 160 km. Czasami jadę główną szosą, czasami przez pole. Do tej pory moim jedynym problemem było to, że kilka razy się zgubiłem. Zdarzyło mi się nocować u obcych ludzi, na polach namiotowych. Reakcje ludzi są przeważnie pozytywne, wspierają mnie, zachęcają, żeby się nie poddawać.

Cała wyprawa potrwa około dwóch miesięcy.

W tym tygodniu przemierzał województwo podlaskie.

– Będę się kierować dalej na południe aż do granicy z Ukrainą w Bieszczadach, a potem górskim rejonami do domu. Dzięki rajdowi zobaczyłem mnóstwo miejsc. Zjechałem całe wybrzeże, pierwszy raz widziałem Mazury. W niedzielę, 21 czerwca, 26 urodziny świętować będę w Bieszczadach, a pod koniec lipca wrócę do Iłowej – mówi. I dodaje: – Robię to przede wszystkim dla siebie, ale chciałbym też zainspirować innych. Jeżeli mają problemy z alkoholem i nie wiedzą, co zrobić ze sobą, to niech zaczną uprawiać sport. On jest dobry na wszystko.

Napisz komentarz »