REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Niemal go zabili

Opublikowano 19 czerwca 2020, autor: bj

Skatowali człowieka. Od 7 miesięcy, nieprzytomny walczy o życie.

Proces Grzegorza S. (31 l.) i Norberta H. (25 l.), mężczyzn oskarżonych o bestialskie pobicie obywatela Ukrainy w połowie listopada ub. roku, ruszył właśnie przed Sądem Rejonowym w Żarach. Na rozprawę przyszła spora grupa kibiców. Jeden z podsądnych to były piłkarz m.in. Promienia Żary i Delty Sieniawa Żarska, a drugi to syn jednego z dyrektorów okolicznych szkół. Publiczność nie mogła jednak wejść na salę rozpraw ze względu na rygory związane z epidemią koronawirusa.

Podczas rozprawy sąd oddał głos oskarżonym. Norbert H. odmówił składania zeznań, Grzegorz S. składał je tylko w części.

Skatowany na ulicy

Sąd dysponuje jednak zeznaniami złożonymi na etapie śledztwa prokuratorskiego. Obaj oskarżeni nie wypierają się, że brali udział w bójce, ale zaprzeczają, by mieli się przyczynić do obrażeń mężczyzny. Nieoficjalnie wiadomo, że obciążają się nawzajem. Jeden z nich stwierdził nawet, że podszedł do leżącego człowieka, żeby udzielić mu pomocy.

Przypomnijmy. Obywatel Ukrainy został skatowany w okolicy restauracji McDonald`s w Żarach. Napadło go dwóch bandziorów. Nie znali się. Spotkali się przypadkowo. Ukraińcowi towarzyszył kolega. Jemu udało się uciec przed napastnikami. Nie było motywu rabunkowego, bo bandyci nie okradli swojej ofiary. Bili jednak bardzo skutecznie, buty i pięści wystarczyły, by skatować mężczyznę.

– Zajście zarejestrowały kamery. Są zeznania świadka, który wzywał pomoc, a także policjantów – informuje sędzia Dariusz Szczygieł. Do tego dochodzą dowody w postaci zakrwawionych ubrań i butów.

Andrii, 31-letni Ukrainiec, walczy o życie. Na skutek pobicia, doznał urazu czaszkowo-mózgowego i klatki piersiowej. Od 7 miesięcy jest nieprzytomny. Świadomości nie odzyskał nawet na chwilę. Jego życie wisi na włosku. Najbliżsi zabrali go na Ukrainę.

Oskarżonym grozi nawet 12 lat więzienia. Jeśli ich ofiara nie przeżyje, kara będzie wyższa. Obaj wciąż przebywają w areszcie. Kolejna rozprawa została zaplanowane na 2.07.

Napisz komentarz »