REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Odmrozili szpital, wróciły namioty

Opublikowano 12 czerwca 2020, autor: jb

Przez 83 działania oddziału zakaźnego w Żaganiu przebadano w nim niespełna 190 osób na obecność koronawirusa. Teraz oddział zakaźny został zamknięty, a filia 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu powróciła do pracy.

Od poniedziałku (8.06.) przywrócono działalność szpitala w Żaganiu. Jego pomieszczenia wcześniej zostały zdezynfekowane, personel przebadany.

-Nie było konieczności kwarantanny, ponieważ nikt z pracowników szpitala w Żaganiu nie miał pozytywnego testu na obecność koronawirusa. Do pełnej pracy powróciliśmy tak naprawdę zaledwie kilka dni temu. Pacjenci mają już wyznaczane terminy zabiegów. Pracują wszystkie przychodnie – mówi Marek Femlak, zastępca komendanta 105. Szpitala Wojskowego.

Od połowy tego tygodnia w Żaganiu rozpoczęło się ponowne montowanie systemu namiotów do pobierania wymazów na koronawirusa w samochodzie. Tak, jak poprzednio, został on ustawiony na parkingu przed szpitalem od ul. Żelaznej.

System do pobierania testów metodą „drive thru” już w Żaganiu działał przez dwa tygodnie, później przeniesiono go do Gubina, gdzie trzeba było przebadać pracowników jednej z firm, której pracownik miał pozytywny wynik na obecność koronawirusa.

-Planujemy zwiększyć liczbę mobilnych punktów w województwie do pobierania takich próbek. Oprócz Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego będzie można je wykonywać także m.in. w Kostrzynie i Wschowie, ale dla mieszkańców powiatów żarskiego i żagańskiego nic się nie zmienia. Nadal będą mogli korzystać z takich badań w Żaganiu – mówi Joanna Branicka, rzecznik oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze.

Do tej pory w Żaganiu w samochodzie pobrano 66 próbek do przebadania.

Korzystać z takich badań mogły tylko osoby, które były w 12 dniu kwarantanny. Po ogłoszeniu otwarcia uzdrowisk, obowiązek przebadania się przed wyjazdem na turnus do sanatorium będzie miała każda osoba, która ma do niego skierowanie. Badanie pobierane będzie na 6 dni przed wyjazdem.

Testów w samochodzie nie można zrobić sobie prywatnie. Termin i godzinę wizyty osobom do tego uprawnionym wyznacza sanepid oraz NFZ.

 

 Izolatorium działa

W tym tygodniu w województwie lubuskim było przebadanych 18 tys. 270 osób na obecność koronawirusa. 10 tys. 113 testów wykonano w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Staniarno – Epidemiologicznej w Gorzowie.

Przez 83 działania oddziału zakaźnego w Żaganiu przebadano w nim niespełna 190 osób.

Pomimo likwidacji oddziału zakaźnego w Żaganiu, w mieście czynne jest nadal izolatorium. W tym tygodniu przebywało w nim 6 osób zakażonych koronawirusem.

Napisz komentarz »