REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

W końcu otwarte!

Opublikowano 12 czerwca 2020, autor: mk

Polska granica była zamknięta przez dokładnie trzy miesiące. Już jutro (13.06) znów będziemy mogli swobodnie ją przekraczać, bez obowiązkowej kontroli i ryzyka wysłania nas na kwarantannę.

Od jutra (13.06) ruch na granicy będzie odbywał się już normalnie. Wszystkie przejścia w regionie będę znów przejezdne. Będziemy mogli pojechać do Niemiec i większości krajów Unii. Choć nie wszędzie Polacy są jeszcze mile widziani. Słowacy na razie nie planują nas do siebie wpuszczać. Dlaczego? Uznali, że mamy zbyt dużą dzienną liczbę nowych zakażeń (w czwartek. 11.06 było ich 359). Podobnie Czesi, którzy nie zdecydowali się na zniesienie 14- dniowej kwarantanny dla Polaków. Na liście krajów, do których nie możemy swobodnie podróżować, są także: Wielka Brytania, Szwecja, Hiszpania i Portugalia. W najbliższych dniach zapadną też decyzje co z krajami typowo wycieczkowymi, takimi jak np. Bułgaria, której rząd deklaruje, że zależy mu na swobodnych kontaktach z Polską.

Można za to planować wakacje w Chorwacji czy Słowenii. Na razie musimy natomiast zapomnieć o urlopie w Czarnogórze.

Obcokrajowcy bez ograniczeń

Obywatele Unii Europejskiej będą mogli przyjeżdżać do Polski bez konieczności przejścia obowiązkowej kwarantanny. Dotychczas po przekroczeniu granicy trzeba było w izolacji spędzić dwa tygodnie.

Z tego, że do Polski na zakupy znów będą mogli przyjeżdżać Niemcy, cieszą się przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje interesy na łęknickim targowisku. Łęknica mocno oberwała podczas kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Władze zdecydowały się zwolnić dzierżawców na targowisku z czynszu za kwiecień. Miasto straci z tego tytułu ok. 330 tys. zł. Za maj i czerwiec handlowcy zapłacą na raty, będą je regulować dopiero od sierpnia. W kwietniu nie ponieśli też opłaty eksploatacyjnej. Dla budżetu miasta to strata kolejnych 18 tys. zł.

– Całość strat finansowych będziemy mogli policzyć za kilka miesięcy – mówi Piotr Kuliniak, burmistrz Łęknicy.

Dopiero nadchodzące tygodnie pokażą, czy uda się przywrócić życie na targowisku, po którym przez trzy miesiące hulał wiatr.

Trzy miesiące kontroli

Kontrolę graniczą przywrócono 15 marca. Funkcjonariusze straży granicznej mieli co robić. Tylko w ostatni weekend (5-7.06) odprawili łącznie ponad 141 tys. osób i 75 tys. samochodów. W naszym rejonie otwarte były tylko przejścia w Olszynie, Gubinie, Świecku, Słubicach, Jędrzychowicach i Kostrzynie nad Odrą. W Łęknicy i Przewozie były zamknięte, a granicy pilnowało wojsko.

Napisz komentarz »