REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Rajd w kurzu, drzewa pod topór

Opublikowano 12 czerwca 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Wszędobylski kurz wzniecany przez przejeżdżające samochody, wyboista droga i brak chodników – to codzienność mieszkańców ulicy Staszica w Żarach.

Remont ulicy Staszica w Żarach ciągnie się już od zeszłego roku. Pierwotnie prace miały zakończyć się w tym roku, ale żarscy urzędnicy zdecydowali się na rozłożenie ich na dwa lata. Opóźnienie związane jest z tym, że na odcinku od ul. Asnyka do ul. Głowackiego ma być wybudowana sieć gazownicza. W tegorocznym budżecie miasto przeznaczyło na przebudowę ul. Staszica 2 mln 500 tys. zł, a kolejne 2 mln 600 tys. zł ma być wydane w przyszłym roku. Łącznie na przebudowę drogi zaplanowano 5 mln 100 tys. zł.

Drzewa pod topór

Na Staszica pod topór pójdzie 29 drzew. Zniknie cała aleja lip. Drzewa przeszkadzają przy remoncie ulicy, na której przerabiana jest sieć wodna i gazowa. 

– To nie jest łatwy temat – mówi Tadeusz Płóciennik, radny miejski i mieszkaniec okolicy. – Rozmawiałem z firmą, która remontuje sieć gazową i zapewniono mnie, że uda się to zrobić do końca roku. Mam nadzieję, że to safari zniknie jak najszybciej. Wychowałem się na tej ulicy, byłem przeciwny wycince drzew. Tak być nie powinno. Wyciąć wszystko i zalać betonem. W Paryżu nie wycina się drzew, rosną w najmniej spodziewanych miejscach. Są chronione. Po chodnikach na Staszica nie chodzą tłumy. Spokojnie ludzie mogliby się dalej wymijać ze sobą i drzewami, tak jak to robili do tej pory – przekonuje T. Płóciennik.

Podobnego zdania jest Alina Rapacz z partii „Zieloni”.

– Problem jest w tym, że przetargi wygrywają firmy z daleka – komentuje A. Rapacz. – Nie przyjeżdżają i nie widzą, jak ulica wygląda. Projektują wszystko od linijki. I potem całe ulice są wyrzynane. Złości mnie najbardziej, że radni nie reagują. To przykre, że do drzew trzeba się wręcz przypinać łańcuchami, by urzędnicy zauważyli, że jest problem.

To jeszcze potrwa

Przetarg na dokończenie remontu ul. Staszica wciąż trwa. Firmy, które chciałby zająć się położeniem nowej nawierzchni, chodników i zamontowaniem oświetlenia, mają jeszcze czas.

– Termin składania ofert wyznaczono na 18 czerwca – mówi Edyta Nawrot, rzecznik Urzędu Miasta w Żarach. – Oświetlenie będzie poprowadzone od ul. Zielonogórskiej do ulicy Piastowskiej, wzdłuż całej ulicy Staszica. Powstaną też nowe chodniki i nawierzchnia asfaltowa.

komentarz »
  1. Ania 23 czerwca 2020 15:44 - Odpowiedź

    Nasi urzędnicy po prostu nie konsultują projektów z mieszkańcami tak jak w innych miastach w Polsce.
    Dziwi mnie fakt wycinania zieleni w mieście i brak polityki zagospodarowywania wody z opadów, a także zmniejszenia opłat za wodę i śmiecie.
    Nasz Urząd Miasta i spółki miejskie chyba nie biorą udziału w dofinansowaniu projektów pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł i zmniejszenia opłat z tego tytułu.
    Uważąm, że spółki powinne być zlikwidowane i zastąpione wydziałami Urzędu Miasta.

Napisz komentarz »