REKLAMA

Kronika policyjna

Kwarantanna na razie w dół

Opublikowano 12 czerwca 2020, autor: bj

Do około setki spadła liczba osób objętych kwarantanną w powiecie żarskim.

Przed tygodniem, 5.06., było 108 osób w izolacji. Potem (8.06.) ta liczba nieco wzrosła – do 110, by pod koniec tego tygodnia spaść poniżej do 97 izolowanych.

Wynika to z faktu, że kwarantannę zakończyły osoby, które zostały jej poddane po tym, jak wynik testu instruktorki klubu sportowego z Lubska okazał się dodatni. Przez 2 tygodnie zakaz kontaktowania się z innymi mieli jej podopieczni i ich rodzice.

Policjanci nie odnotowali przez miniony tydzień naruszania przepisów związanych z epidemią. Nie było więc ani jednego mandatu czy wniosku do sadu o ukaranie, a nawet pouczeń. Pomimo tego, że wciąż część rygorów obowiązuje, tak jak np. nakaz używania maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

Kontrole osób pozostających w kwarantannie wykazały, że w 26 przypadkach pojawiły się wątpliwości, czy nie zostały naruszone jej zasady. Dzieje się tak wówczas, gdy podczas wizyty policjantów w miejscu izolacji osoba nie może udowodnić, że tam przebywa.

– Zazwyczaj w takich sytuacjach nie możemy nawiązać kontaktu telefonicznego i poprosić o pokazanie się z daleka. Każda taka sprawa jest wyjaśniania – tłumaczy Aneta Berestecka, rzeczniczka żarskiej policji.

Nie zmieniła się liczba zarażonych w powiecie żarskim, jest ich 12. W całym województwie ta liczba sięgnęła 129.

Napisz komentarz »