REKLAMA

Sport

Dawid pobiegł za Wojtka

Opublikowano 12 czerwca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Dawid Klaybor, biegacz z Żagania, uczcił zdobywców Monte Cassino w 76. rocznicę bitwy, w której znaczący udział odegrali polscy żołnierze. Wcielił się w rolę niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył korpusowi gen. Andersa we Włoszech.

Co roku wokół klasztoru Monte Cassino biegli żołnierze, aby uczcić to wydarzenie. W tym roku ze względu na pandemię nie można było zorganizować obchodów w tradycyjnej formule. Odbył się za to 10-kilometrowy wirtualny bieg na Monte Cassino, w którym wzięło udział 1.057 biegaczy. Tylu polskich żołnierzy oddało życie w bitwie z 1944 roku. Żołnierze z różnych polskich jednostek pobiegli więc w swoich garnizonach.

 Reprezentację żagańskiej Czarnej Dywizji uzupełnił niedźwiedź Wojtek, którzy towarzyszył drugiemu korpusowi generała Andersa w czasie walk we Włoszech. W rolę niedźwiedzia wcielił się Dawid Klaybor, żołnierz żagańskiej 34. Brygady Kawalerii Pancernej i zwycięzca wielu biegów ogólnopolskich.

– Trasę na klasztor zastąpił mi żagański las – opowiada Dawid. – Jestem dumny, że mogłem wcielić się w postać Wojtka, tym bardziej jako żołnierz Wojska Polskiego i to z niezłym wynikiem, bo 33 minuty i 50 sekund.

Klaybor dodaje, że przez koronawirusa w kwietniu przebiegł tylko 50 km, co jest dalekie od jego średniej – 550 km miesięcznie.

– Wszystko wraca do normalności, a ja sam już szykuję się do Wojskowych Mistrzostw Europy,  które mają odbyć się w sierpniu w Serbii. Jeśli granice zostaną otwarte, powalczę tam o dobry wynik – zapowiada żagański biegacz.

Napisz komentarz »