REKLAMA

Kultura, Oświata

Matury po nowemu

Opublikowano 12 czerwca 2020, autor: jb

Z ponad miesięcznym opóźnieniem ruszyły egzaminy maturalne. W powiecie żagańskim do egzaminu przystąpiło 421 absolwentów szkół średnich.

Matury powinny ruszyć 4 maja. Przez epidemię koronawirusa egzaminy przełożono.

Jako pierwszy egzamin uczniowie napisali w poniedziałek, 8 czerwca, z języka polskiego. To był test wszystkich procedur związanych z epidemią. Uczniowie do sal egzaminacyjnych mogli wejść w maseczkach na twarzy, pojedynczo.

– Dla naszych uczniów otworzyliśmy wszystkie cztery wejścia do szkoły. Wcześniej wszystkich powiadomiliśmy, kto będzie pisał, w której części szkoły i którędy ma wchodzić. Nauczyciele przed wejściem do szkoły zwracali uczniom uwagę na trzymanie odległości – mówi Zbigniew Stebelski, dyrektor ZSTiL w Żaganiu.

-Pilnujemy procedur. Oby do końca matur nie działo się już nic niespodziewanego – dodaje Andrzej Skawiński, dyrektor ZSTiB w Szprotawie.

 

 Nie jest lekko

– Po tych wszystkich zdarzeniach z koronawirusem, zastanawiałam się, czy matury w ogóle nie odwołano. Tak długie oczekiwanie na egzamin było stresujące. Męczące mogło być to, jak ktoś miał zaplanowane wejście na salę egzaminacyjną np. na godz. 8:20 i musiał czekać do rozpoczęcia egzaminu. Nawet żeby podejść do słownika, trzeba było dezynfekować ręce. – mówi Oliwia, która pisała maturę w LO im. S. Banacha w Żaganiu. 

-Nauczanie zdalne było dla mnie demotywujące. W ogóle nie miałam mobilizacji do nauki, kiedy musiałam cały czas siedzieć w domu, czasami tego materiału było tak dużo, że chyba więcej, niż jak gdybyśmy uczyli się w szkołach.  – dodaje Natalia.

-Dla mnie język polski był bardzo prosty. Czytałem „Wesele”, więc nie miałem żadnego problemu. Nie miałem żadnego dodatkowego stresu przed innym terminem egzaminu, ale nauka zdalna była dla mnie okropna. Ciężko nawet samemu o dyscyplinę, żeby uczyć się regularnie. W szkole chyba przerobilibyśmy więcej materiału, nie trzeba byłoby nadrabiać tyle samodzielnie. Z niektórych przedmiotów te nauczanie zdalne mogłoby być nawet częściej – mówi Miłosz Kowalczuk -Zdaję jeszcze maturę z matematyki, angielskiego i fizyki a studiować chciałbym filologię angielską.

Wyniki maturzyści poznają 11 sierpnia.

Napisz komentarz »