REKLAMA

Komunikacja

Zielonogórska się przeciągnie

Opublikowano 05 czerwca 2020, autor: Norbert Królik

Coraz większe problemy z kontrowersyjnym remontem ul. Zielonogórskiej w Żarach. Termin zakończenia remontu już został wydłużony do listopada, ale może się jeszcze przeciągnąć.

Urzędnicy utknęli w martwym z remontem ul. Zielonogórskiej w Żarach. Ciągle nie mają decyzji dotyczącej wycinki drzew znajdujących się w ścisłej strefie konserwatorskiej.

Przeciwko wyrżnięciu zdrowych drzew protestują mieszkańcy i ekolodzy. Złożyli do wojewódzkiego konserwatora zabytków petycję wzywającą do powstrzymania wycinki.

– Podpisało się 250 osób – mówi Remigiusz Krajniak, z fundacji Eko-Lubusz.

Poznańską jeszcze nie pojedziesz

Na remont narzekają też kierowcy, którzy muszą korzystać z objazdów oraz poruszać się po rozebranym w dużej części rondzie. Ciągle nie można przejechać ulicą Poznańską.

– Trwają prace nad zmianą organizacji ruchu. Dopiero po zaakceptowaniu zmian przez policję będzie można otworzyć ruch, choć musimy pamiętać, że droga biegnie przez środek parku i wcale nie jest pewne, czy będzie na to zgoda  – mówi Daniel Babula z żarskiego Urzędu Miasta. Prace wykonuje firma Tandem z Żagania.

Kontrowersyjny remont

Przebudowa ul. Zielonogórskiej od samego początku budziła kontrowersje. Wielu mieszkańców uważało, że remont za 7,5 mln zł drogi, która jest w bardzo dobrym stanie to marnotrawstwo pieniędzy. Do tego doszły zarzuty, że wyremontowana ulica będzie miała gorsze parametry niż ta, którą rozebrano.

– Projekt przebudowy ul. Zielonogórskiej został opracowany w roku 2015,  z rażącym naruszeniem warunków technicznych i do dzisiaj nie poprawiony. Efekt: bezpodstawna rozbiórka istniejącej konstrukcji ulicy i ponowne jej  wykonanie o gorszych parametrach techniczno-użytkowych – mówi Ewaryst Stróżyna były naczelnik wydziału infrastruktury w żarskim Urzędzie Miasta.

komentarze »
 1. Ania 10 czerwca 2020 08:55 - Odpowiedź

  Kto przygotował i zatwierdził projekt bez niezbędnych zgód i pozwoleń?
  Jak zwykle za wszystkie nieprawidłowości zapłacimy z naszych podatków.
  Może CBA sprawdzi Żarskich urzędników i spółki miejskie jak wydają nasze pieniądze.

 2. Michał 12 czerwca 2020 09:34 - Odpowiedź

  Droga o niższym standardzie niż przed remontem, to jest skandal i działanie na szkodę miasta i mieszkańców.
  Sprawą powinien zająć się Prokurator i CBA.
  Nasi urzędnicy niewłaściwie wydają pieniądze z naszych podatków i chyba bezkarnie.

Napisz komentarz »