REKLAMA

Samorząd

Kowalski odchodzi. Wróci stary prezes?

Opublikowano 05 czerwca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Kolejny prezes żagańskiej spółki straci pracę. Z końcem czerwca z Żagańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego odchodzi Piotr Kowalski.

P. Kowalski nie dotrwał końca kadencji, która upływa mu w przyszłym roku.

– Wyczerpała się formuła współpracy. Odchodzę za porozumieniem stron. Mój kontrakt został skrócony i upływa z końcem czerwca tego roku  – powiedział w czwartek, 4 czerwca prezes ŻTBS-u.

Tak się bawią

Po przegranych wyborach przez Daniela Marchewkę, za którego Kowalski 5 lat temu został prezesem, w mieście mówiło się, że dni prezesa są policzone. Szczególnie, gdy nowy burmistrz Żagania Andrzej Katarzyniec, jako główny udziałowiec spółki, zmienił skład rady nadzorczej. Jej przewodniczącym został Mariusz Smolarczyk, były naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami żagańskiego Urzędu Miasta. To właśnie on odszedł z żagańskiego magistratu, gdy burmistrzem został Marchewka.

Za czasów Kowalskiego mieszkańcy bloków ŻTBS narzekali na podwyżki czynszów, spółce nie udało się wybudować kolejnego segmentu przy ul. Bema. ŻTBS musiało zwrócić miastu 450 tys. zł, które dostała na tę inwestycję, ze względu na brak firm, które wybudowałyby blok za ok. 3,5 mln zł.

Zapytany przez „Regionalną” Smolarczyk nie podaje przyczyn przedwczesnego odejścia prezesa.  – Pan Kowalski odchodzi za porozumieniem stron. Działalność spółki za 2019 roku została pozytywnie oceniona przez radę nadzorczą. Na zgromadzenie wspólników będziemy omawiać dalszą przyszłość spółki – mówi M. Smolarczyk.

W czwartek, 4 czerwca rada nadzorcza spółki ogłosiła konkurs na następcę Kowalskiego.  Termin składania ofert dość krótki, bo do 16 czerwca br. Wśród kandydatów na nowego prezesa wymienia się m.in. Wiesława Źrebca, który stanowisko prezesa w ŻTBS-ie stracił za rządów D. Marchewki, siedem lat temu.

Marchewka wytykał wtedy Źrebcowi błędy przy wartej blisko 12 mln zł unijnej inwestycji – rewitalizacji 29 kamienic i bloków w centrum Żagania.

Za Katarzyńca Źrebiec wrócił do łask – został przewodniczącym rady nadzorczej innej żagańskiej spółki – Arena.

P. Kowalski zarabiał w ŻTBS-ie ok. 11 tys. zł miesięcznie. Jego następca będzie mógł liczyć na podobną kwotę.

Napisz komentarz »