REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Kasztany przekwitły. Ruszają matury

Opublikowano 05 czerwca 2020, autor: jb

Od poniedziałku, 8.06., ruszają matury. Pierwszy raz w historii – tylko pisemne. Uczniowie do szkoły będą musieli wejść w maseczkach lub przyłbicach. Muszą przynieść własne przybory do pisania.

Przed wejściem do szkoły i sali będą dezynfekować ręce. Maseczki będą mogli zdjąć dopiero, gdy zajmą miejsce przy swoim stoliku. Nie będą losować miejsc. Zrobi to za nich nauczyciel w rękawiczkach. Między stolikami będzie przynajmniej 1,5 metra odległości. Gdy uczeń będzie musiał wyjść do toalety, będzie musiał założyć maseczkę. Tak samo, gdy będzie chciał zadać pytanie nauczycielowi. Nauczyciel, który do niego podejdzie, też będzie miał na sobie maseczkę.

Matury pisemne potrwają do 29.06. Każdego dnia wyznaczono dwa egzaminy – o godz. 9:00 i 14:00. W tym roku maturzyści nie zdają egzaminów ustnych.

Na czas matur rząd nie zawiesił obowiązku nauki zdalnej. O tym, czy pozostali licealiści będą mieć wolne od zajęć, gdy ich starsi koledzy pisać będą trzy pierwsze egzaminy (8-10.06.), decydowali dyrektorzy.

W salach gimnastycznych

W LO im. B. Prusa w Żarach egzamin pisać będzie 83 maturzystów.

– Najwięcej, bo 94, będzie ich na egzaminie z matematyki, bo poprawiają go maturzyści z poprzednich lat. Wszyscy pisać będą w hali sportowej – mówi dyrektor Jerzy Kowalczyk. Przez pierwsze trzy dni matur pozostali licealiści będą mieć wolne od zajęć.

Do matury w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach podejdzie 120 osób.

– To nie jest dużo, jak na możliwości naszej szkoły. Uczniowie będą pisać w sali gimnastycznej oraz w holu na górnym korytarzu – mówi dyrektor Krzysztof Neska. Pozostali będą mieli wolne, tak jak w Prusie.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach maturę pisać będą 34 osoby. W sali gimnastycznej.

–  W komisjach pracować będą osoby, które nie prowadzą zajęć zdalnych w czasie egzaminów. Na czas matur zawiesimy tylko konsultacje stacjonarne w szkole – mówi dyrektor Arleta Śniatecka.

Miejsca wystarczy

Uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach piszą w auli i sali gimnastycznej.

– Najwięcej osób, 54, łącznie z absolwentami z lat poprzednich, pisać będzie egzamin z matematyki. Szkoła nie zawiesza zajęć zdalnych- mówi dyrektor Robert Nowaczyński.

– Maturę zdaje 36 uczniów. Nasza sala gimnastyczna jest na tyle duża, że nie mamy żadnego problemu z brakiem miejsca – Ewa Styś, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Żarach.

45 osób podejdzie do matury w Zespole Szkół Technicznych w Lubsku.

– Nie podjęłam jeszcze decyzji co do dni wolnych dla reszty uczniów. Prawdopodobnie będą nadal zajęcia zdalne, bo do komisji wybieraliśmy osoby, które ich nie prowadzą – mówi dyrektor Alicja Czerniawska.

Jesteśmy przygotowani

Przygotowane do egzaminu są też szkoły niepubliczne.

– Odebraliśmy już środki higieniczne ze starostwa. Przez pierwsze trzy dni uczniowie egzaminy pisać będą w szkole. To są 32 osoby – mówi Teresa Nowak, wicedyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach. – Gdy w szkole ruszą egzaminy ósmych klas, od 16.06.,  maturzyści egzaminy rozszerzone pisać będą w salach na plebanii, tak już robiliśmy.

Na czas trzech dni matur postali licealiści będą mieć wolne od zajęć, ale uczniowie podstawówki nie.

– Gdy będą egzaminy ósmych klas, zajęć nie będą mieć uczniowie podstawówki, ale pozostali licealiści już tak – tłumaczy T. Nowak.

W Społecznym Liceum Ogólnokształcącym maturę pisać będzie 56 osób.

– Nasza sala gimnastyczna ma 450 mkw., więc metraż nie jest problemem. Gdy zaczną się egzaminy ósmych klas, uczniowie będą je pisać w swoim budynku podstawówki – tłumaczy dyrektor Wiktor Polakowki.

Nauczyciele w komisjach

W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu egzamin z polskiego pisze 109 maturzystów.

– Pozostali mają wolne od zajęć, bo prawie wszystkich nauczycieli mam zaangażowanych do pracy w komisjach – mówi dyrektor Zbigniew Stebelski.

W LO im. S. Banacha maturę zdawać będzie około 100 uczniów.

– Największe egzaminy pisać będą w auli i w sali gimnastycznej i ten metraż nam wystarczy – mówi dyrektor Mieczysław Śmieszek. Przez trzy pierwsze dni matur pozostali uczniowie mają wolne od zajęć.

Uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu podzielono na 4 klasy podczas egzaminu z języka polskiego, z matematyki zdawać będą nawet w 6 klasach. Pozostali będą mieć wolne od nauki, bo większość nauczycieli jest w komisjach.

Podzielili

Egzamin w LO im. B. Chrobrego w Szprotawie pisać będą 54 osoby.

– Zajęć dla pozostałych nie przerywamy. Uczniom mogą przepaść najwyżej pojedyncze godziny, jeżeli akurat któryś nauczyciel będzie siedział w komisji egzaminacyjnej – mówi dyrektor Bartosz Klimkowski.

– Do matury podchodzi 26 uczniów. Tylko język angielski będzie w dwóch salach, bo jedna osoba będzie zdawać egzamin w starej formule, mieć inny arkusz – mówi Andrzej Skawiński, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie. W czasie trzech dni matur, pozostali uczniowie będą mieć wolne.

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Iłowej egzamin będzie pisać 16 uczniów i absolwenci z poprzednich lat.

– W tym czasie pozostali będą mieć wolne, bo planowaliśmy je już wcześniej przy okazji matur w maju – mówi dyrektor Violetta Szary.

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Henrykowie maturę pisać będą 24 osoby.

– Najwięcej będzie ich na matematyce, 35 osób, poprawiają ją niektórzy z lat poprzednich. Tylko z tego przedmiotu trzeba będzie dzielić uczniów na dwie grupy – mówi dyrektor Zbigniew Hałabura. – Pozostali będą mieć zajęcia zdalne .

Na wyniki matur uczniowie poczekają do 11 sierpnia. Egzaminy poprawkowe przewidziano od 8 września, a ich wyniki 30 września.

Napisz komentarz »