REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Swojski towar luksusowy

Opublikowano 05 czerwca 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Jak błysnąć przed znajomymi i ugościć ich wykwintnymi i drogimi specjałami? W tym roku wystarczy pójść na rynek i kupić czereśnie. Za 40 zł za kilogram!

W 1 kilogramie czereśni jest około 60 owoców, a to znaczy, że przy obecnych cenach jedna czereśnia kosztuje aż 66 groszy!

Wszystko przez suszę?

W ubiegłym roku symbolem dramatu w polskim rolnictwie była pietruszka, która z powodu suszy była równie droga, jak szparagi i kosztowała 27 zł za kilogram. W tym roku królową drożyzny na polskich targowiskach są czereśnie.

– Polskiej czereśni jest mało – mówi Łukasz Giza, rolnik handlujący od lat na żarskim rynku. – Można to porównać tak, że jeżeli w zeszłym roku ktoś mógł zebrać z drzewa 10 kilogramów owoców, to w tym roku jest w stanie zebrać tylko 1 kilogram. Więc cena nie będzie przyzwoita.

Wszystko przez to, że na kryzys suszy nałożyły się problemy wywołane przez epidemią koronawirusa.

– Ceny owoców będą zależały od strat wynikających z przymrozków, od tego, czy będzie susza i dalszego przebiegu pogody – ocenia Mirosław Maliszewski ze Związku Sadowników. – Ale to nie wszystko. Ceny będą też zależeć od tego, czy do pracy przy zbiorach przyjadą pracownicy ze Wschodu. Jeśli siły roboczej będzie brakowało, owoce będą drogie. Dotyczyć to będzie nie tylko czereśni, ale też truskawek, malin, borówki amerykańskiej – podkreśla.

Ceny z roku na rok są coraz większe. W zeszłym roku na początku czerwca cena młodego ziemniaka wahała się pomiędzy 2,25 zł a 2,50 zł/kg. Na początku czerwca tego roku cena za młodego ziemniaka to 4,00 zł. Drogi jest też bób. Najtaniej można go kupić za 5 zł i to jedynie za 100 gram! Jabłka w zeszłym roku kosztowały średnio 2,60 zł za kilogram, w tym roku to średnio 3,80 zł za kilogram.

Na razie zagraniczne

Na polskie czereśnie musimy poczekać. Na razie ceny ustanawiają zagraniczni eksporterzy.

– Czereśnie w tym roku pochodzić będą głównie z eksportu – mówi Ł.Giza. – Ale wcale tanie nie są. Czereśnie z Serbii udało mi się kupić w dobrej cenie, dlatego sprzedaję je po 20 zł za kilogram. Polskie kosztują 40 zł Cenę truskawek uratowały deszcze. Krajowe i zagraniczne są w tej samej cenie, po 12 zł za kilogram – wyjaśnia Ł. Giza.

Napisz komentarz »