REKLAMA

Samorząd

Zamrozili pieniądze wsiom

Opublikowano 05 czerwca 2020, autor: jb

Pieniędzy przyznanych wsiom w ramach funduszu sołeckiego nie mogą wydawać sołectwa z gminy Niegosławice.

Zazwyczaj w gminnym budżecie jest około 200 tys. zł na wydatki dla wsi. W tym roku pieniądze nie są wypłacane. Wójt Jan Kosiński wstrzymał fundusz sołecki z powodu koronawirusa.

– Kto będzie teraz decydował o podziale tych środków? Nie wiem, czy całkowite zamrożenie jest takie dobre, skoro niektóre inwestycje są już rozpoczęte. U nas w Bukowicy w ubiegłym roku kupiliśmy materiał, a w tym roku miał być remont sali wiejskiej. Usługi budowlane są związane z terminami firm. Sołtysi powinni wiedzieć, jak planować cokolwiek – mówiła radna Joanna Piechocka-Miś podczas sesji Rady Gminy w poniedziałek, 1 czerwca.

Pod nieobecność wójta, przed radnymi tłumaczyła się skarbniczka.

– Ciężko powiedzieć, do kiedy wójt planował zamrozić fundusz. Konieczne będzie spotkanie z sołtysami, żeby wyznaczyć priorytety i ustalić najpilniejsze sprawy – tłumaczyła skarbnik Mirosława Baranowska.

Gmina ma już pół miliona straty.

– To jest 150 tys. zł mniej z podatków, mamy też o 100 tys. zł uciętą subwencję oświatową. Do tego są jeszcze np. opłaty za wywóz śmieci. Chcemy jak najszybciej uporządkować budżet, żeby wiedzieć, na co nas stać. Do końca czerwca chcemy mieć wszystkie wyliczenia łącznie ze sprawami, które trzeba zrobić pilnie – dodała M. Baranowska.

– Sami we wsi zrobiliśmy remont w świetlicy, łącznie za około 10 tys. zł. Ale mamy dziurę w piecu, z którego wycieka woda. Sami tego nie umiemy zrobić. Musimy wiedzieć, czy będziemy mieć na to środki – mówiła Małgorzata Jarosz z Nowej Jabłony.

Co wolno

– Jako sołtysi dostaliśmy wszyscy pismo, żeby z powodu epidemii na razie nie wydawać żadnych pieniędzy z funduszu. Póki co, nie wiemy też, kiedy te środki zostaną nam wznowione. Impreza Pod Dębem w tym roku już nam przepadła, mieliśmy w planach np. jeszcze zakup namiotu do imprez plenerowych – mówi Mariusz Szymański, sołtys Suchej Dolnej.

Wójt Jan Kosiński jest na zwolnieniu lekarskim. Z sołtysami spotka się jego zastępca Bartosz Krause.

– Termin spotkania wyznaczyliśmy na 10 czerwca w Urzędzie Gminy. Musimy jak najszybciej ustalić, co uda się zrobić. Chcemy wysłuchać wszystkich pomysłów sołtysów, a potem my jeszcze będziemy raz przeliczać nasz budżet – mówi B. Krause.

Napisz komentarz »