REKLAMA

Kultura, Oświata

Przebadają nauczycieli?

Opublikowano 05 czerwca 2020, autor: jb

Jest pomysł, by w Iłowej przed rozpoczęciem roku szkolnego przebadać pracowników szkoły i przedszkola na obecność koronawirusa.

Z taką propozycją zwróciła się do burmistrza radna Maria Żołnowska.

– Rozpoczęły się już zajęcia w szkole, opiekuńcze dla klas I-III i konsultacje dla starszych. Przed nami egzaminy klas ósmych. Czy burmistrz myślał o przeprowadzeniu testów na Covid-19 dla nauczycieli? Mam też na myśli nauczycieli przedszkola. Czy jest taka możliwość? – pytała radna M. Żołnowska podczas sesji (28.05.). – Teraz mamy etap znoszenia kolejnych obostrzeń, nie wiemy, jakie będą tego konsekwencje. Ludzie będą wyjeżdżać na wakacje w różne miejsca. Uważam, że takie testy powinny być przeprowadzone najpóźniej w połowie sierpnia. W innych miastach już to zrobiono i okazuje się, że część osób faktycznie była zarażonych. Jeżeli wykryje się zakażenie u nauczycieli, to będzie można ich odizolować, żeby nie zarażali w szkole – tłumaczyła.

Zdania w tej sprawie były podzielone.

– Nauczyciele będą przebadani, a uczniowie nie, zakładając, że wrócą do szkoły od września. Kontakt nauczyciela z uczniem i tak będzie, a jeśli uczeń będzie chory, to i tak może zarazić nauczyciela. To badanie miałoby sens, gdybyśmy je wykonali u wszystkich uczniów i nauczycieli. Albo badać wszystkich, albo nikogo – przedstawił swój punkt widzenia radny Artur Mutwil.

– Nie mamy na to pieniędzy. Do tej pory nie robiliśmy żadnych wyliczeń. Żeby można było mówić o konkretach, potrzebne są kalkulacje. Ile kosztowałoby przebadanie pracowników szkoły, przedszkola, może też Urzędu Miasta i podległych mu jednostek. W tym tygodniu chcemy wysłać takie zapytania ofertowe do firm, które zajmują się badaniami i wtedy w ogóle będę mógł powiedzieć, czy nas na to stać czy nie – zastrzegł burmistrz Paweł Lichtański.

Napisz komentarz »