REKLAMA

Samorząd

Seniorzy chcą płacić w Ratuszu

Opublikowano 05 czerwca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy gminy Szprotawa są oburzeni decyzją o likwidacji kasy w Urzędzie Miasta.

Kasa została zamknięta z końcem maja. Od 1 czerwca w Ratuszu można dokonywać jedynie transakcji bezgotówkowych przy użyciu karty płatniczej, m.in. z tytułu opłat skarbowych, podatków i za śmieci.

– Większość mieszkańców gminy to ludzie starsi, emeryci, którzy często nie mają dostępu do internetu, aby zrobić przelew. Mało tego, wielu z nich nie ma nawet karty płatniczej, aby zapłacić w Ratuszu przez terminal – żali się Barbara Michniewska. – Seniorzy narzekają na zamknięcie miejskiej kasy. Ja, gdyby nie moje dzieci, miałabym problem ze zrobieniem opłat.

Interwencję w sprawie zapowiada radny Roman Pakuła, również emeryt.

– Ludzie mi się żalą. Urzędnikom może z tym wygodnie, ale dla starszych mieszkańców, którzy nie mają kart płatniczych ani internetu, na pewno nie jest to komfortowa sytuacja. Urząd powinien być dla ludzi, a nie odwrotnie – kwituje radny. – Złożę interpelację w sprawie przywrócenia kasy w urzędzie, z możliwością płacenia gotówką.

Ewa Gancarz, p.o. burmistrza, tłumaczy, że kasa została zlikwidowana z powodów oszczędności, ale i bezpieczeństwa.

– Z roku na rok maleje liczba płatności gotówką. Prowadzenie kasy było po prostu nieekonomiczne, dlatego zadecydowałam o jej likwidacji. Poza tym nie było odpowiednich zabezpieczeń, aby ją prowadzić. Codziennie pracownica kasy musiała dostarczyć niemałe pieniądze do banku – mówi Gancarz. I dodaje: – Ci, którzy nadal chcą robić opłaty gotówką, mogą pobrać u nas druki, a następnie bezpłatnie dokonać opłat w każdej placówce Poczty Polskiej i PKO BP, z którymi Urząd Miasta podpisał umowę.

Napisz komentarz »