REKLAMA

Samorząd

Szprotawa się nie zazieleni

Opublikowano 05 czerwca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Tylko trawa i róże. Szprotawskie kwietniki i gazony będą tym roku bardzo skromne. Na rondzie nie będzie nic.

W tegorocznym budżecie na utrzymanie miejskiej zieleni jest 107 tys. zł. O pielęgnację drzew, usuwanie starych i nasadzenie nowych zadba firma Zwyż Dźwig Pawła Wosia z Żagania, z kolei nasadzenia roślin w kwietnikach i gazonach Urząd Miasta zlecił pracownikom interwencyjnym.

– Będzie skromnie, bo gmina musi spłacać ponad 60-milionowe zadłużenie, więc poczyniliśmy oszczędności także na zieleni – mówi p.o. burmistrza Ewa Gancarz. – W gazonach w centrum miasta pojawi się trawa ozdobna. Nie wymaga takiej pielęgnacji, jak kwiaty. Pracownicy interwencyjni zajmą się też koszeniem skwerów. Za kilka dni, w kwietnikach pojawią się róże.

Szprotawski krater

Nie wszystkim taki stan rzeczy się podoba.

– Nasze rondo z prefabrykatów wygląda jak krater. Tam też przydałoby się troszkę zieleni – mówi radny Maciej Siwicki. – Przecież miasto nawet ogłosiło konkurs na zagospodarowanie ronda, zwycięzca dostał 1 tys. zł nagrody. I po co to było? O wsparcie w pozyskaniu zieleni można byłoby poprosić szprotawskich przedsiębiorców z branży ogrodowej.

E. Gancarz tłumaczy, że rondo nie zostanie upiększone zielenią, bo za dwa lata zostanie przebudowane.

– To rondo tymczasowe, które w 2022 roku zniknie. Gdybym je zagospodarowała, ktoś zarzuciłby mi niegospodarność i wyrzucanie pieniędzy w błoto – zastrzega p.o. burmistrza.

Tylko że pieniądze już i tak trafiły w błoto. Na rondo z prefabrykatów miasto wydało 349 tys. zł.

Napisz komentarz »